MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 17 listopada

Francja Holandia Polska prasówka Szwajcaria Wielka_Brytania Włochy

Dodano 2014-11-17 11:28:58 | Autor: Jacek Gibel

Powodzie i lawiny błotne w Europie. Ptasia grypa w Holandii. Wybory samorządowe w Polsce.

Powodzie i lawiny błotne w Europie

Powodzie i lawiny błotne nawiedziły w miniony weekend Szwajcarię, Włochy i Francję. Żywioł spowodował śmierć co najmniej 9 osób, w tym matka z dwójką dzieci, porwane przez prąd. Przyczyną lawin błotnych są trwające od kilku tygodni w Szwajcarii i Włoszech ulewne deszcze.

Wybory samorządowe w Polsce

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, PiS wygrał wczorajsze wybory samorządowe, zdobywając 31,5% głosów. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (27,3%), a trzecie PSL - 17%. Próg wyborczy w skali kraju przekroczyło też SLD (8,8%). To pierwsza porażka PO w wyborach od 2005 roku. Prognozowana frekwencja wyborcza wynosi 46,4%.

Ptasia grypa w Holandii

Holenderskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz transportu jaj i drobiu w całym kraju po tym, jak na jednej z ferm wykryto wysoce zaraźliwy szczep ptasiej grypy. Jak podało holenderskie ministerstwo gospodarki, wirus może przenosić się na ludzi. Przypadek ptasiej grypy wykryto także na fermie kaczek w Anglii, jednak tamtejsze władze przekonują o niewielkim zagrożeniu dla ludności.