MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 17 marca

Izrael Pakistan Polska prasówka

Dodano 2015-03-17 11:30:50 | Autor: Jacek Gibel

Wybory parlamentarne w Izraelu. Kolejne zamieszki w Legionowie. Masowe powieszenia w Pakistanie.

Wybory parlamentarne w Izraelu

Izraelczycy głosują w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Faworytem w sondażach jest opozycyjna Unia Syjonistyczna (24-26 miejsc w 120-osobowym parlamencie). Rządzący obecnie prawicowy Likud znajduje się na drugim miejscu (ok. 20 miejsc). W kuluarach mówi się jednak, że nawet w przypadku porażki Likudu, utworzona zostanie koalicja z pozostałymi ugrupowaniami, co pozwoli pozostać przy władzy premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Kolejne zamieszki w Legionowie

13 osób zostało zatrzymanych po wczorajszych zamieszkach w Legionowie. Do starć z policją doszło przy okazji manifestacji pod miejscową komendą. Manifestujący protestowali przeciwko brutalności lokalnych służb, które doprowadziły do śmierci 19-latka osiem dni temu. Sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna miał w tchawicy foliową kulkę z marihuaną. Prawdopodobnie chciał ją połknąć, gdy uciekał przed policjantami.

Masowe powieszenia w Pakistanie

Dwanaście osób zostało powieszonych ostatniego dnia w Pakistanie. To najliczniejszy przypadek masowej egzekucji więźniów od czasu zniesienia moratorium na karę śmierci. Jak donosi agencja Reuters, od tej pory straconych zostało już co najmniej 27 osób, w większości rebelianci. Na egzekucję czeka jeszcze 8 tysięcy. Moratorium zostało zniesione po grudniowym ataku talibów na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło ponad 150 osób.