MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 18 grudnia

Nigeria Polska prasówka UE

Dodano 2014-12-18 11:25:12 | Autor: Jacek Gibel

Otyłość może być niepełnosprawnością. Kolejne ataki przy granicy nigeryjsko-kameruńskiej. Śmiertelny wypadek pod Kamienną Górą.

Otyłość może być niepełnosprawnością

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że otyłość może być - w świetle europejskiego prawa - traktowana jako niepełnosprawność. Werdykt dotyczył sprawy jednego z opiekunów do dzieci, zwolnionego z pracy za nadmierną tuszę. TS stwierdził, że jeśli nadwaga przeszkadza w "pełnej i efektywnej partycypacji" w pracy, może być uznana za niepełnosprawność.

Kolejne ataki przy granicy nigeryjsko-kameruńskiej

33 osoby zginęły, a kilkanaście zostało porwanych w ataku na jedną z nigeryjskich wiosek w północno-wschodniej części kraju. Do ataku doszło w niedzielę, ale informacja wyszła na światło dzienne dopiero teraz, po przybyciu ocalonych osób do miasta Maiduguri. Kameruńska armia poinformowała z kolei, że zabiła 116 nigeryjskich rebeliantów, którzy zaatakowali jedną z baz wojskowych. Żadna z grup nie przyznała się do ataków, jednak oficjele obwiniają islamistyczną bojówkę Boko Haram, odpowiedzialną za dziesiątki podobnych akcji w tym roku.

Śmiertelny wypadek pod Kamienną Górą

Jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w pobliżu Kamiennej Góry. Wśród poszkodowanych jest pieszy oraz siedmiu pasażerów. Kierowca forda zginął na miejscu. Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku był prawdopodobnie brak wymaganych elementów odblaskowych u pieszego, poruszającego się w ciemności po drodze na terenie niezabudowanym.