MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 19 listopada

Finlandia Polska prasówka

Dodano 2014-11-19 11:37:52 | Autor: Jacek Gibel

Finlandia - problemy z religią w szkołach. Wybory parlamentarne na Wyspach Salomona. Śnieg na Podlasiu.

Finlandia - problemy z religią w szkołach

Lekcje religii dla katolików mogą zniknąć z wielu fińskich szkół. Ministerstwo oświaty wyszło z propozycją, która zakłada konieczność uczęszczania na lekcje etyki dla grup poniżej 10 osób. Obecnie zajęcia z religii trzeba organizować nierzadko nawet dla trzech uczniów. Diecezja helsińska wystosowała już do rządu Finlandii pismo, w którym zwraca uwagę na konsekwencje wprowadzenia tej propozycji w życie.

Wybory parlamentarne na Wyspach Salomona

Wyspy Salomona stają przed pierwszymi wyborami parlamentarnymi od zakończenia misji militarnej w celu przywrócenia porządku w kraju. Wyspiarski parlament składa się z 50 członków. Wyspy Salomona, była kolonia brytyjska, to jedno z najbiedniejszych państw na Pacyfiku, zmagająca się z powracającymi kryzysami żywnościowymi, paliwowymi i finansowymi.

Śnieg na Podlasiu

17 pługosolarek wyjechało o poranku na podlaskie drogi. Temperatura w regionie spadła do minus trzech stopni, a na drogach pojawił się pierwszy śnieg. W gotowości pozostaje jeszcze ponad trzy razy tyle pojazdów. W Białymstoku cztery firmy odpowiedzialne za odśnieżanie miasta już rozpoczęły swoje dyżury. Przygotowano tam ponad 250 ton piasku i ponad 500 ton soli drogowej.