MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 1 czerwca

Francja Polska prasówka Rosja

Dodano 2015-06-01 11:20:39 | Autor: Jacek Gibel

"Czarna lista" Putina. Tragedia w Rajczy. Starcia imigrantów we Francji.

"Czarna lista" Putina

Unia Europejska ujawniła listę 89 europejskich polityków, w tym 18 Polaków, którzy nie mają prawa wjazdu do Rosji. Zdaniem Moskwy, jest to naruszenie zasad konfidencjonalności i dyskrecji. "Europa prosiła o przekazanie tej listy, a potem cynicznie zażądała od Rosji wyjaśnień" - tłumaczy Maria Zacharowa z departamentu prasy rosyjskiego MSZ. Ministerstwo przypomina również, że od początku zapowiadało kroki odwetowe wobec sankcyjnej polityki Unii Europejskiej.

Tragedia w Rajczy

W sobotę wieczorem w Rajczy koło Żywca (Śląskie) pijany kierowca wjechał busem w trzyosobową grupę rowerzystek. Dwie z nich - 42-letnia kobieta i jej 7-letnia córka - zginęły na miejscu. Trzecia poszkodowana, 14-latka, została zabrana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Badanie wykazało u mężczyzny 2,38 promila alkoholu.

Starcia imigrantów we Francji

Co najmniej 24 osoby odniosły obrażenia, z tego 14 przewieziono do szpitala po starciach między imigrantami w Calais na północy Francji. To już kolejny tego typu incydent w tym mieście. W nocy z czwartku na piątek jedna osoba została ranna w strzelaninie. Główną przyczyną starć jest walka o możliwość przedostania się na drugą stronę kanału La Manche, do Wielkiej Brytanii. W obozie dla uchodźców w Calais mieszka ponad 2300 osób.