MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 1 grudnia

Afganistan Polska prasówka UE

Dodano 2014-12-01 11:30:01 | Autor: Jacek Gibel

Druga tura wyborów w Polsce. Samobójczy atak na kondukt pogrzebowy. Donald Tusk "prezydentem Europy".

Druga tura wyborów w Polsce

W minioną niedzielę w Polsce odbyła się druga tura wyborów samorządowych. W większości dużych miast władzę utrzymali urzędujący do tej pory prezydenci. Doszło też do jednego przypadku, w którym o wynikach musiało zadecydować losowanie. W gminie Pakosławice obaj kandydaci otrzymali bowiem identyczną liczbę głosów.

Samobójczy atak na kondukt pogrzebowy

Co najmniej 9 osób zginęło w samobójczym ataku bombowym w afgańskiej prowincji Baghlan. Wśród ofiar jest 2 policjantów i 7 cywili. Ponad 20 osób zostało rannych. Nie wiadomo która grupa stała za atakiem. Afganistan szykuje się do odesłania większości stacjonujących w kraju żołnierzy z zagranicy. Wczoraj prezydent kraju podpisał jednak umowę umożliwiającą pozostanie na miejscu 12-tysięcznego oddziału NATO mającego wspierać afgańską armię.

Donald Tusk "prezydentem Europy"

Donald Tusk oficjalnie objął dziś urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Stanowisko przejął od Belga Hermana Van Rompuya. Na ceremonię objęcia urzędu przez Tuska nie zostały zaproszone media, których nowy przewodniczący konsekwentnie unikał w ostatnich tygodniach.