MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 20 listopada

Chiny Korea prasówka Rosja Ukraina

Dodano 2014-11-20 11:17:19 | Autor: Jacek Gibel

Ukraina decyduje się na jednostronną demarkację granicy. Atak nożownika w chińskim szpitalu. Korea straszy próbami nuklearnymi.

Ukraina decyduje się na jednostronną demarkację granicy

Rząd Ukrainy zaakceptował - po poprawkach - projekt dekretu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o jednostronnej demarkacji granicy z Federacją Rosyjską - poinformował minister bez teki w rządzie Ukrainy, Ostap Semerak. Zdaniem rzecznika rosyjskiego MSZ jednostronna demarkacja "nie może być prawnie obowiązująca dla drugiej strony", ponieważ powinien być to proces obustronny.

Atak nożownika w chińskim szpitalu

Siedem osób, w tym sześć pielęgniarek, zginęło w ataku nożownika w jednym z chińskich szpitali na północnym wschodzie kraju. Motywy działania napastnika nie są znane. Do ataku doszło w kurorcie Beidaihe, około 300 km od Pekinu. To popularne miejsce spotkań i wakacyjnych wyjazdów wśród chińskich prominentów.

Korea straszy próbami nuklearnymi

Korea Północna znów straszy przeprowadzeniem prób jądrowych. To odpowiedź na działania ONZ dążące do śledztwa w sprawie łamania praw człowieka w tym kraju. We wtorek weszła w życie odpowiednia rezolucja, zdaniem władz koreańskich oparta na sfałszowanych dowodach. Poprzednie próby nuklearne Korei Północnej miały miejsce w 2006, 2009 i 2013 roku.