MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 22 maja

Irlandia Kolumbia prasówka Wielka_Brytania

Dodano 2015-05-22 11:30:29 | Autor: Jacek Gibel

Referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych w Irlandii. Wielka Brytania zaczyna walkę z imigrantami. 18 terrorystów zabitych w Kolumbii.

Referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych w Irlandii

W Irlandii rozpoczęło się referendum, w którym wyborcy wypowiedzą się w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych. To pierwsze ogólnokrajowe referendum na świecie poświęcone tej kwestii. Do głosowania uprawnionych jest ok. 3,2 mln osób. Wyniki referendum mają być znane w sobotę.

Wielka Brytania zaczyna walkę z imigrantami

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił plan zaostrzenia polityki wobec nielegalnych imigrantów, w tym konfiskatę ich płac przez policję oraz kontrolę rachunków bankowych osób podejrzanych o nieuregulowany status prawny w kraju. Projekt nowej ustawy zakłada też m.in. uznanie nielegalnej pracy imigrantów za przestępstwo kryminalne.

18 terrorystów zabitych w Kolumbii

18 bojówkarzy FARC, grupy uznawanej za organizację terrorystyczną, zginęło w ataku kolumbijskich sił zbrojnych. Prezydent kraju Juan Manuel Santos wznowił naloty na pozycje bojówkarzy po zasadzce, w której zginęło 11 żołnierzy. FARC od ponad 50 lat bierze udział w wojnie domowej w Kolumbii.