MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 23 kwietnia

Australia Chile Nigeria prasówka

Dodano 2015-04-23 11:37:53 | Autor: Jacek Gibel

Czerwony alert w Chile. Tajemnicza choroba w Nigerii. Koniec burz w Nowej Południowej Walii.

Czerwony alert w Chile

Po dwóch erupcjach wulkanu Calbuco, władze Chile ogłosiły czerwony alert w miastach Puerto Varas i Puerto Montt. Z terenów w promieniu 20 km od wulkanu ewakuowano już ponad 4 tysiące osób. W pobliskich miejscowościach ogłoszono także stan wyjątkowy, co oznacza, że  armia przejmie kontrolę nad tym rejonami. Calbuco uważany jest za jeden z trzech najgroźniejszych wulkanów w kraju. Jego poprzednia erupcja miała miejsce w 1972 roku.

Tajemnicza choroba w Nigerii

Tajemniczą chorobę odnotowano w południowo-wschodniej części Nigerii. Ustalono, że śmierć następuje w ciągu doby od pojawiania się objawów. Kilka osób, które przeżyły dłużej niż 24 godziny, straciły wzrok. Choroba doprowadziła już do śmierci 18 osób. Badania wykluczyły wirusa Eboli, a także dengę i gorączkę Zachodniego Nilu.

Koniec burz w Nowej Południowej Walii

Rozpoczęło się usuwanie szkód po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach przez australijski stan Nowa Południowa Walia. Policja potwierdziła śmierć czterech osób. W 12 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a ponad 190 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu. Odwołano jednak większość ostrzeżeń pogodowych. Straty szacuje się na ok. 100 mln dolarów.