MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 25 czerwca

Burundi Polska prasówka

Dodano 2015-06-25 11:32:18 | Autor: Jacek Gibel

Znamy nazwisko nowego marszałka Sejmu. Wiceprezydent Burundi ucieka z kraju. Fałszywy alarm w Modlinie.

Znamy nazwisko nowego marszałka Sejmu

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, nowym marszałkiem Sejmu została Małgorzata Kidawa-Błońska. Zastąpiła ona Radosława Sikorskiego, który zrezygnował z funkcji po wycieku w sprawie tzw. afery taśmowej. Dziś został też odrzucony wniosek SLD o skrócenie kadencji Sejmu.

Wiceprezydent Burundi ucieka z kraju

Wiceprezydent Burundi, Gervais Rufyikiri, uciekł z kraju po tym, jak zgłosił sprzeciw wobec - jego zdaniem niekonstytucyjnej - kandydatury obecnego prezydenta na trzecią kadencję. Od 25 kwietnia, kiedy ogłoszona została decyzja o przystąpieniu Pierre'a Nkurunzizy do wyborów, w starciach z policją zginęło ponad 70 osób. Ponad 100 tysięcy opuściło z kolei granice kraju. Wybory, pierwotnie zaplanowane na czerwiec, zostały przełożone na środek lipca.

Fałszywy alarm w Modlinie

Warszawska policja zatrzymała prawdopodobnego sprawcę fałszywego alarmu na pokładzie samolotu, który dziś rano lądował awaryjnie w Modlinie - poinformował rzecznik instytucji, Mariusz Mrozek. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że chodzi o podejrzany pakunek, jaki znaleziono na pokładzie. Funkcjonowanie lotniska zostało zawieszone. Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.