MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 26 listopada

Hongkong Polska prasówka

Dodano 2014-11-26 11:29:01 | Autor: Jacek Gibel

Wybuch gazu w Bytomiu. Manifestanci w Hongkongu aresztowani. SLD proponuje zmiany w Kodeksie wyborczym.

Wybuch gazu w Bytomiu

46 osób zostało ewakuowanych z jednego z bytomskich bloków po nocnej eksplozji gazu. W wybuchu poszkodowanych zostało 10 osób, dwie wciąż przebywają w szpitalu. Jak donosi bytomski magistrat, wybuch nie naruszył konstrukcji budynku.

Manifestanci w Hongkongu aresztowani

Dziesiątki osób zostały aresztowane w Hongkongu podczas prodemokratycznych protestów. Hongkong od dłuższego czasu opowiada się przeciwko udziałowi Chin w planowanych w kraju wyborach parlamentarnych. Zdaniem działaczy, Państwo Środka planuje ograniczenie wolności podczas wyborów. W kraju cały czas dochodzi do ogranizowania protestów i strajków, a na ulicach wciąż odbywają się walki manifestujących z oddziałami policji.

SLD proponuje zmiany w Kodeksie wyborczym

Zmiana metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague, zakaz publikacji sondaży na 2 tygodnie przed wyborami, ustawowe określenie wzoru karty wyborczej - to niektóre propozycje SLD dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym. W tej sprawie odbyła się już rozmowa szefa klubu, Leszka Millera, z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Punktem zapalnym były liczne głosy dotyczące nieprawidłowości podczas niedawnych wyborów samorządowych.