MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 27 maja

Indie Izrael prasówka Szwajcaria

Dodano 2015-05-27 11:43:40 | Autor: Jacek Gibel

Fala upałów w Indiach. Izrael atakuje Strefę Gazy. Działacze FIFA aresztowani.

Fala upałów w Indiach

Co najmniej 1100 osób zmarło w ostatnich dniach w Indiach na skutek wysokich temperatur. Najbardziej narażone są osoby, które pozostają wystawione na działanie skrajnych czynników pogodowych: bezdomni, uliczni żebracy, a także pracownicy budowlani. Problemem są też przerwy w dostawie prądu, uniemożliwiające sprawne działanie klimatyzacji. Ok. 400 mln ludzi w ogóle nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Izrael atakuje Strefę Gazy

Izraelskie lotnictwo zaatakowało minionej nocy cele w Strefie Gazy. To reakcja na wystrzelony z tego terytorium pocisk rakietowy, który we wtorek spadł na południu Izraela, nie powodując ofiar. Odpowiedzialnością za wtorkowy atak obciążony został Hamas. To pierwsza izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy od pięciu miesięcy.

Działacze FIFA aresztowani

Kilkoro działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) zostało aresztowanych przez szwajcarską policję w związku z podejrzeniami o korupcję. Według anonimowych źródeł, na które powołuje się "NY Times", wśród zarzutów stawianych działaczom są m.in. wymuszenia, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe z wykorzystaniem technologii informatycznych i łapówkarstwo. Wśród podejrzanych nie ma obecnego przewodniczącego Federacji, Seppa Blattera. W Zurychu odbywa się Kongres FIFA, na którym w piątek ma zostać wybrany jego nowy prezydent.