MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 27 marca

Holandia kosmos Polska prasówka

Dodano 2015-03-27 11:29:00 | Autor: Jacek Gibel

Wypadek na drodze krajowej nr 3. Północna Holandia bez prądu. Polacy odkryli nową kometę.

Wypadek na drodze krajowej nr 3

Sześć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w wypadku na drodze krajowej nr 3 w okolicach Jawora (woj. dolnośląskie). Na drodze doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Przypuszczalnie przyczyną wypadku była utrata kontroli nad pojazdem przez jednego z kierowców. Na drodze wytyczono objazdy - jeden przez miejscowość Godziszowa, drugi przez ul. Cukrowniczą w Jaworze.

Północna Holandia bez prądu

Potężna awaria energetyczna w Amsterdamie i okolicach spowodowała przerwy w zasilaniu. Loty z lotniska Schiphol pod Amsterdamem zostały odwołane. Wyłączone z funkcjonowania jest miejskie metro, sieć tramwajowa i regionalne połączenia kolejowe. Przyczyną awarii było przeciążenie linii energetycznych.

Polacy odkryli nową kometę

Grupa czterech polskich miłośników astronomii odkryła nową kometę w Układzie Słonecznym. Jest to czwarty tego typu obiekt w powojennej historii odkryty przez Polaków w wyniku obserwacji teleskopami naziemnymi. Kometa oznaczona jako C/2015 F2 otrzymała nazwę Polonia. Odkrycie potwierdziła dziś Międzynarodowa Unia Astronomiczna.