MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 28 listopada

Namibia prasówka Wielka_Brytania

Dodano 2014-11-28 11:30:04 | Autor: Jacek Gibel

Radykalny plan premiera Wielkiej Brytanii. Wybory w Namibii - nowa karta w historii Afryki. Nawałnice na całym świecie.

Radykalny plan premiera Wielkiej Brytanii

Brytyjski premier David Cameron ma dziś ogłosić kolejną kontrowersyjną koncepcję. Znany z antyimigracyjnych poglądów Cameron chce, by nowi unijni imigranci nie mogli pobierać części świadczeń przez cztery lata od swego przybycia. Chodzi głównie o dodatki przysługujące na Wyspach tym, którzy mają już pracę, ale jest ona słabo płatna. Coraz głośniej mówi się też o tym, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską, jeśli plany Camerona nie zostaną wcielone w życie.

Wybory w Namibii - nowa karta w historii Afryki

W Namibii odbywają się wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz pierwszy w historii Afryki głosowanie odbywa się drogą elektroniczną. W całym kraju rozstawiono indyjskie maszyny do głosowania. Wybór odbywa się przez wciśnięcie przycisku obok odpowiedniego kandydata lub partii. Faworytem wyborów jest partia Swapo, która zwyciężała do tej pory we wszystkich głosowaniach od 1990 roku.

Nawałnice na całym świecie

Cały świat zmaga się w ostatnich dniach z burzami i anomaliami pogodowymi. Na południowym wschodzie Francji gwałtowne burze doprowadziły do śmierci jednej osoby. W australijskim Brisbane odnotowano największą nawałnicę od kilkudziesięciu lat. Co najmniej 12 osób zostało rannych, a 70 tysięcy domostw straciło prąd. W Stanach Zjednoczonych szaleją z kolei burze śnieżne. Spowodowało to opóźnienia i odwołania ponad 4000 lotów.