MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 29 maja

Japonia Polska prasówka Rosja

Dodano 2015-05-29 11:48:10 | Autor: Jacek Gibel

Erupcja wulkanu w Japonii. Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty już dziś. Osetia Południowa chce zjednoczenia z Rosją.

Erupcja wulkanu w Japonii

Japoński wulkan Kuchinoerabujima spowodował ewakuację 130 osób po dzisiejszej erupcji. Japońscy wulkanolodzy objęli go piątym, najwyższym stopniem alarmu. Nie ma informacji o ewentualnych poszkodowanych i stratach materialnych. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty już dziś

Już dziś szóstoklasiści poznają wyniki egzaminu kończącego szkołę podstawową. Do sprawdzianu 1 kwietnia przystąpiło ponad 350 tysięcy uczniów. Był to pierwszy rocznik nowej podstawy programowej. Po raz pierwszy szóstoklasiści pisali na egzaminie część z języka obcego.

Osetia Południowa chce zjednoczenia z Rosją

Osetia Południowa chciałaby zjednoczyć się z Rosją - przekazał samozwańczy prezydent tego regionu Leonid Tibiłow. Moskwa, po wojnie z Gruzją w 2008 roku, ogłosiła niepodległość Osetii oraz Abchazji i podpisała z nimi traktaty o przyjaźni i współpracy, które nazywane są przez ekspertów "pełzającą aneksją". Tibiłow przyznał, że plany połączenia Osetii Południowej z Rosją na razie nie wejdą w życie z powodu trudnej sytuacji geopolitycznej Rosji.