MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 29 października

Polska prasówka Sri_Lanka USA

Dodano 2014-10-29 11:13:20 | Autor: Jacek Gibel

Ewakuacja na Hawajach. Śmiertelny wypadek w Świętokrzyskiem. Klęska żywiołowa w Sri Lance.

Ewakuacja na Hawajach

Setki osób zostały ewakuowane z amerykańskiej wyspy Hawai'i na skutek zagrożenia lawą z aktywnego wulkanu. Lawa, poruszająca się z prędkością 10-15 m/h, zmierza w kierunku zamieszkanej przez około 900 osób wioski Pahoa. Zagrożona jest także droga nr 130 - główny szlak komunikacyjny. Zalanie drogi przez lawę może spowodować odcięcie blisko 8 tysięcy ludzi od świata.

Śmiertelny wypadek w Świętokrzyskiem

Jedna osoba zginęła dziś w wypadku samochodowym w miejscowości Włostów (woj. świętokrzyskie). Na drodze krajowej nr 9 na odcinku Opatów - Rzeszów zderzyły się dwa samochody osobowe. Nie ma informacji o innych poszkodowanych w wypadku. Ruch na drodze odbywa się wahadłowo, a utrudnienia mogą potrwać do południa.

Klęska żywiołowa w Sri Lance

10 osób zginęło, a ponad 300 jest zaginionych po osuwisku, jakie nawiedziło teren Sri Lanki. Do osunięcia się mas ziemi doszło po ulewnych deszczach, trwających od paru tygodni. Utrudniona jest także akcja poszukiwawcza, ponieważ nad krajem zalega gęsta mgła. Deszcze zniszczyły fragmenty autostrad, a niektóre domy znajdują się pod nawet dziewięciometrową warstwą błota. Liczba ofiar wciąż może wzrosnąć.