MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 2 stycznia

Chiny Meksyk prasówka Włochy

Dodano 2015-01-02 11:19:06 | Autor: Jacek Gibel

Przebudził się wulkan Popocatepetl. Tragedia w Szanghaju. Włosi próbują przejąć opuszczony statek z imigrantami.

Przebudził się wulkan Popocatepetl

Do życia przebudził się jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie - znajdujący się w Meksyku Popocatepetl. Na przełomie 31 grudnia i 1 stycznia doszło do kilku wybuchów, podczas których popiół był wyrzucany nawet na wysokość 3 kilometrów. Meksykańskie Narodowe Centrum Zarządzania Kryzysowego nie przekazało żadnych informacji o ewentualnej ewakuacji pobliskich rejonów.

Tragedia w Szanghaju

W trakcie noworocznych uroczystości w Szanghaju, w wybuchu paniki stratowanych zostało co najmniej 36 osób, a prawie 50 zostało rannych - 13 z nich znajduje się w stanie krytycznym. Początkowo podejrzewano, że chaos wywołało rzucenie fałszywych dolarów przez okno, jednak policja odrzuciła już tę hipotezę. Prezydent Xi Jinping wezwał do przeprowadzenia śledztwa mającego wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Najmłodszą z ofiar tragedii był 12-letni chłopiec, najstarsza ofiara miała 37 lat.

Włosi próbują przejąć opuszczony statek z imigrantami

Włoska straż przybrzeżna próbuje przejąć opuszczony przez załogę statek z imigrantami. Jednostka z około 400 osobami na pokładzie dryfuje u wybrzeża Apulii. Parę dni temu Włosi wprowadzili do portu inny opuszczony statek, pozostawiony na pełnym morzu. Włoskie media mówią o nowym trendzie w działaniach przemytników. Od grudnia doszło do czterech sytuacji, w których statki z imigrantami zostają porzucone przez załogę. Po przybiciu do portu, pasażerowie zazwyczaj mogą liczyć na trafienie do ośrodka dla uchodźców.