MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 30 kwietnia

Polska prasówka Rosja UE

Dodano 2015-04-30 11:38:53 | Autor: Jacek Gibel

Wypadek busa na Pomorzu. Rosja buduje nową linię kolejową. Węgry chcą przywrócenia kary śmierci.

Wypadek busa na Pomorzu

14 osób zostało rannych w zderzeniu busa z samochodem osobowym na drodze wojewódzkiej nr 230 w Pelplinie. Trzy osoby są w ciężkim stanie. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Droga nr 230 jest zablokowana. Jak informuje PSP w Tczewie, w akcji bierze udział m. in. siedem zastępów straży pożarnej. Policja ustala przyczyny wypadku.

Rosja buduje nową linię kolejową

Na skutek konfliktu z Ukrainą, Rosja buduje nową, 122,5-kilometrową linię kolejową. Nowa trasa ma umożliwić połączenia wewnątrzrosyjskie bez konieczności tranzytu przez Ukrainę. To druga po rozpoczętej budowie mostu na Krym rosyjska inwestycja w transport kolejowy związana z napiętą sytuacją polityczną. Linia Żurawka - Millerowo ma być gotowa w 2018 roku.

Węgry chcą przywrócenia kary śmierci

Premier Węgier Viktor Orban domaga się debaty w sprawie przywrócenia kary śmierci w Unii Europejskiej. Komisja Europejska upomniała już polityka, przypominając, że zniesienie kary śmierci było jednym z warunków przyjęcia do UE. KE poinformowała też, że przywrócenie kary śmierci przez Węgry może spowodować m. in. zawieszenie prawa kraju do głosowania w Radzie Europejskiej.