MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 30 marca

Chiny Japonia NASA Nigeria prasówka

Dodano 2015-03-30 11:25:16 | Autor: Jacek Gibel

Ruszyła najdłuższa misja kosmiczna w historii NASA. Kolejna prowokacja Chin. Wybory prezydenckie w Nigerii.

Ruszyła najdłuższa misja kosmiczna w historii NASA

Dwaj astronauci, którzy wylądowali właśnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Amerykanin Scott Kelly i Rosjanin Michaił Kornienko - spędzą na niej prawie rok. To najdłuższa tego typu misja w historii NASA i jednocześnie pierwsza prawdziwa międzynarodowa współpraca już podczas pobytu w kosmosie. Misja jest również częścią przygotowań do załogowej wyprawy na Marsa za około 2-3 lata.

Kolejna prowokacja Chin

Trzy chińskie okręty zaobserwowała w poniedziałek rano japońska straż wybrzeża na wodach terytorialnych wokół spornych wysp Senkaku. To już dziewiąty tego typu incydent od początku roku. Do wyspy Senkaku - kontrolowanych obecnie przez Japonię - roszczą sobie prawo również Chiny i Tajwan.

Wybory prezydenckie w Nigerii

Na wtorek zapowiedziane są pierwsze wyniki sobotnich wyborów prezydenckich w Nigerii. Pierwsze elektroniczne wybory w Afryce (głosować można było za pomocą specjalnych czytników kart, co miało zminimalizować ryzyko oszustw wyborczych) zostały rozłożone na dwa dni w związku z awarią niektórych urządzeń. Same wybory opóźniły się też o blisko sześć tygodni po atakach islamistycznej sekty Boko Haram.