MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 3 lutego

Bangladesz Niemcy Polska prasówka Rosja

Dodano 2015-02-03 11:25:08 | Autor: Jacek Gibel

Rolnicy blokują drogi. Siedem ofiar ataku koktajlem Mołotowa. Rosja zażąda reparacji wojennych od Niemiec?

Rolnicy blokują drogi

Siedemdziesiąt ciągników i kilkudziesięciu rolników całą noc blokowało drogę krajową numer 2 w Zdanach pod Siedlcami. Przed południem dodatkowo ma się rozpocząć blokada drogi krajowej nr 19 w Zabłudowie koło Białegostoku. Blokady zamierzają ustawić także rolnicy w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. Rolnicy domagają się funduszy dla przedstawicieli rynku trzody chlewnej, mleka i zbóż. Zwracają też uwagę na nieskuteczne wsparcie w związku z rosyjskim embargiem.

Siedem ofiar ataku koktajlem Mołotowa

Co najmniej siedem osób spłonęło żywcem, a 15 zostało rannych po ataku koktajlem Mołotowa na autobus we wschodniej części Bangladeszu. To kolejny przypadek napaści na środki komunikacji od czasu zeszłomiesięcznych protestów antyrządowych. Ani Nacjonalistyczna Partia Bangladeszu, ani sprzymierzeni z nią islamiści nie przyznają się do ataku. Piątka poszkodowanych została przewieziona do szpitala w stolicy kraju, gdzie wciąż walczy o życie.

Rosja zażąda reparacji wojennych od Niemiec?

W Dumie Państwowej powstała specjalna grupa, która przygotuje raport dotyczący szkód wyrządzonych w wyniku napaści hitlerowskich wojsk na Związek Radziecki. Zdaniem jednego z deputowanych, Berlin powinien wypłacić Moskwie około 3 bilionów euro. Rosja zachęca do podjęcia podobnych kroków Ukrainę i Białoruś. Po reparacje wojenne zgłosiła się już Grecja, jednak spotkała się z odmową.