MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 3 marca

Chiny Pakistan Polska prasówka

Dodano 2015-03-03 11:29:11 | Autor: Jacek Gibel

Wypadek autobusu w Chinach. Setki aresztowań za odmowę szczepienia. Atak zimy na Śląsku.

Wypadek autobusu w Chinach

20 osób zginęło, a 13 zostało rannych w wypadku autobusowym we wtorek w środkowo-wschodniej części Chin - poinformowała agencja Xinhua. Autobusem podróżował zespół teatru operowego. Do wypadku doszło w pobliżu miasta Anyang w prowincji Henan. Autobus w pewnym momencie zjechał z drogi i runął w przepaść. Przyczyny wypadku nie są znane.

Setki aresztowań za odmowę szczepienia

Władze Peszawaru (północno-wschodnia część Pakistanu) aresztowały 471 rodziców, którzy odmówili zgody na szczepienie ich dzieci przeciw polio. To pierwsza tego typu akcja w kraju. Pakistan to jedno z trzech państw na świecie, gdzie polio jest chorobą endemiczną. W zeszłym roku odnotowano aż 306 przypadków zachorowań - najwięcej od 14 lat. Władze zapewniły, że uwolnią aresztowanych tylko po pisemnej obietnicy poddania dzieci szczepieniom.

Atak zimy na Śląsku

Zima na kilka godzin sparaliżowała drogi województwa śląskiego. Policja odnotowała dziś rano około 60 kolizji drogowych. W wielu miejscach w województwie utworzyły się nawet kilkugodzinne korki. Na drogi krajowe i autostrady wyjechało w sumie 64 piaskarek i solarek. Jak poinformowało śląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, sytuacja na drogach jest już opanowana.