MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 4 lutego

Chiny prasówka Tajwan USA

Dodano 2015-02-04 11:41:09 | Autor: Jacek Gibel

Chiny zaostrzyły kontrolę nad internetem. Wypadek pociągu pod Nowym Jorkiem. Katastrofa samolotu w Tajwanie.

Chiny zaostrzyły kontrolę nad internetem

Rejestrowanie się internautów tylko pod prawdziwym nazwiskiem i zakaz publikowania materiałów krytycznych wobec ustroju - to kolejne zmiany w przepisach wprowadzone przez chińskie władze. W kraju istnieje też blokada sieci VPN, umożliwiających dostęp do usług i serwisów niepożądanych przez rząd - głównie zagranicznych. Na dostawców usług internetowych nałożono również obowiązek potwierdzania tożsamości użytkowników. W Chinach wszystkie media są kontrolowane przez państwo.

Wypadek pociągu pod Nowym Jorkiem

Co najmniej 6 osób poniosło śmierć, a 12 zostało rannych w zderzeniu pociągu podmiejskiego z samochodem na północnych przedmieściach Nowego Jorku - poinformował rzecznik kolei Metro-North Railroad. Pociąg staranował jeepa na przejeździe kolejowym w miejscowości Valhalla. Zginęła kobieta kierująca samochodem oraz pięciu lub sześciu pasażerów pociągu. Ruch kolejowy na całej linii został wstrzymany, a pozostali pasażerowie kontynuowali podróż podstawionymi autobusami.

Katastrofa samolotu w Tajwanie

Co najmniej 13 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego linii TransAsia. Samolot z 58 osobami na pokładzie spadł do rzeki Keelung niedaleko stolicy Tajwanu, Taipei. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Najprawdopodobniej samolot utracił prędkość zaraz po starcie z lotniska. Jak donosi Agencja Reutera, wciąż trwa akcja ratunkowa w celu uwolnienia pozostałych pasażerów.