MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 4 maja

matury Polska prasówka

Dodano 2015-05-04 11:21:59 | Autor: Jacek Gibel

Początek matur. Tragiczny bilans długiego weekendu. Nocne zamieszki w Knurowie.

Początek matur

Rozpoczęły się tegoroczne matury. O 9:00 abiturienci przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Rozszerzenie zaplanowane jest na 7 maja. W tym roku do matury przystąpi ponad 310 tysięcy uczniów. Po raz pierwszy egzaminy przeprowadzane będą w nowym trybie - m. in. prezentacja na egzaminie ustnym z języka polskiego zostanie zastąpiona wypowiedzią na temat wylosowany przed komisją.

Tragiczny bilans długiego weekendu

30 osób zginęło, a 408 zostało rannych w 310 wypadkach - to bilans wydłużonego weekendu majowego na polskich drogach. Policjanci zatrzymali ponad 1200 pijanych kierowców. Najwięcej zatrzymanych kierowców, a także najwięcej ofiar śmiertelnych, było w piątek i niedzielę. Policyjne statystyki uwzględniają okres od czwartku do niedzieli.

Nocne zamieszki w Knurowie

30 osób zostało zatrzymanych po niedzielnych zamieszkach w Knurowie (Śląskie). Uliczne starcia zaczęły się, gdy grupa chuliganów zaatakowała policjantów ochraniających miejscowy komisariat. Demonstranci uszkodzili pięć policyjnych radiowozów. Zamieszki powiązane są ze śmiercią 27-letniego kibica, trafionego przez policję gumowym pociskiem podczas tłumienia burd na stadionie w trakcie meczu lokalnej Concordii z Ruchem Radzionków.