MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 4 marca

Chiny odra Polska prasówka Ukraina

Dodano 2015-03-04 11:29:50 | Autor: Jacek Gibel

Zatrzymano chiński statek z amunicją. Eksplozja w kopalni w Doniecku. Odra w Wielkopolsce.

Zatrzymano chiński statek z amunicją

Władze Kolumbii zatrzymały statek, na którego pokładzie przemycano duży ładunek amunicji i materiałów wybuchowych. Jak donosi chińskie MSZ, jednostka przewoziła pomoc wojskową dla Kuby, w związku z czym nie doszło do złamania przepisów międzynarodowych. Kolumbia przypomina, że materiałów wybuchowych - w tym 99 pocisków rakietowych i 2,6 mln zapalników - nie było na liście przewozowej statku.

Eksplozja w kopalni w Doniecku

Nawet do 30 osób mogło zginąć pod ziemią po eksplozji w Kopalni Węgla im. Zasiadki w Doniecku. Tereny te obecnie znajdują się w rękach separatystów. Źródła Donieckiej Republiki Ludowej mówią nawet o 77 ofiarach śmiertelnych. Do wybuchu doszło o 4:20 czasu polskiego. Pod ziemią znajdowało się wówczas 207 górników. Pięciu z nich udało się wydostać na powierzchnię. Los pozostałych jest nieznany.

Odra w Wielkopolsce

W Wielkopolsce odnotowano już czwarte podejrzenie odry w ciągu tygodnia. Po trójce dzieci z Poznania, teraz w Szamotułach chory może być 5-latek. Cała czwórka z różnych powodów miała niepełną dawkę szczepionki - bądź jej kompletny brak - przeciwko tej chorobie. Wcześniej podejrzenia odry wystąpiły w Szczecinie, Świnoujściu oraz - trzy przypadki - we Wrocławiu.Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że komplikacje występują aż u ok. 30 proc. chorych.