MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 5 marca

Korea Polska prasówka USA

Dodano 2015-03-05 11:16:01 | Autor: Jacek Gibel

Sześciolatki pójdą do szkoły. Atak na ambasadora USA. Okręty NATO na Morzu Czarnym.

Sześciolatki pójdą do szkoły

Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Tym samym rodzice nie będą mogli wybrać, w jakim wieku posłać swoje dziecko do szkoły. Utrzymany został także obowiązek przedszkolny dla pięciolatków. Za odrzuceniem projektu głosowało 233 posłów, 192 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Atak na ambasadora USA

Uzbrojony napastnik zaatakował dziś rano ambasadora Stanów Zjednoczonych w Korei Południowej, Marka Lipperta. Dyplomata odniósł obrażenia głowy, jednak jego życie nie jest zagrożone. Napastnikiem okazał się 55-letni Koreańczyk, żądający połączenia się obu Korei. Zamach na dyplomatę potępiła prezydent Korei Południowej Park Geun Hie, określając go jako "atak na sojusz amerykańsko-południowokoreański".

Okręty NATO na Morzu Czarnym

Trzy nowe okręty NATO pojawiły się wczoraj na Morzu Czarnym. Na akwenie stacjonuje już sześć jednostek Sojuszu, mających wziąć udział w manewrach. Zaniepokojenie taką sytuacją wyraziła Rosja. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" pisze, że manewry NATO nabierają szczególnego charakteru ze względu na wydarzenia na Ukrainie i zainteresowanie dowództwa zwiększającym się zgrupowaniem rosyjskich okrętów na Krymie.