MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 5 stycznia

Australia Polska prasówka Wielka_Brytania

Dodano 2015-01-05 11:26:51 | Autor: Jacek Gibel

Ogromny pożar w Australii. Cameron chce przyspieszenia referendum. Lekarze rozważają ogólnokrajowy strajk.

Ogromny pożar w Australii

Australijscy strażacy zmagają się z pożarami buszu szalejącymi w okolicach Adelajdy, w południowej części kraju - informują lokalne władze. Z ogniem, który wybuchł w piątek, walczy ponad 500 strażaków. Policja poinformowała, że co najmniej 29 osób, w większości strażacy, zostało lekko rannych. Kolejna fala upałów w Australii przewidziana jest na środę.

Cameron chce przyspieszenia referendum

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że chce przyspieszenia zaplanowanego na 2017 rok referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej, jeśli jego Partia Konserwatywna wygra majowe wybory parlamentarne. W środę Cameron ma spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby przedyskutować plany reform.

Lekarze rozważają ogólnokrajowy strajk

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozważa zorganizowanie ogólnokrajowego protestu ze strajkiem włącznie. To efekt konfliktu trwającego między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami skupionymi w Porozumieniu Zielonogórskim. Zdaniem OZZL, reforma przygotowana przez resort zagraża systemowi służby zdrowia. Protest poparła też Naczelna Izba Lekarska. Obecnie zamkniętych jest około 1500 placówek, a 5000 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie otworzyło gabinetów.