MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 7 listopada

prasówka

Dodano 2014-11-07 11:14:57 | Autor: Jacek Gibel

Poważny wypadek na autostradzie A4. Groźny wirus w Niemczech. Sejm odrzucił wniosek o odwołanie marszałka Sikorskiego.

Poważny wypadek na autostradzie A4

Trzy samochody osobowe, bus i ciężarówka zderzyły się na odcinku autostrady A4 tuż przy zjeździe na Balin w okolicach Chrzanowa. W wypadku uczestniczyło 11 osób, m.in. obywatele Ukrainy i Niemiec. Cztery osoby zostały ranne, a jedna zginęła. Do zdarzenia doszło około godziny 3:00. Na miejscu pracuje 11 zastępów straży pożarnej z Tarnowa, Oświęcimia i Krakowa.

Groźny wirus w Niemczech

W Niemczech pojawił się zaraźliwy, występujący do tej pory tylko w Azji wirus ptasiej grypy H5N8. Na fermie indyków w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie wykryto zagrożenie, przystąpiono już do wybijania 31 tys. ptaków. Likwidacja obejmie też prywatne gospodarstwa w promieniu 3 km od źródła. W promieniu 50 km od fermy, na której pojawił się wirus, hodowcy drobiu mają zakaz wypuszczania ptaków z pomieszczeń. Nie wiadomo czy wirus H5N8 jest groźny dla ludzi.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie marszałka Sikorskiego

W Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem PiS o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu. Przeciw temu wnioskowi było 240 posłów, za - 146, od głosu wstrzymało się 48. Większość bezwzględna wymagana do odwołania marszałka wynosiła 218. Bezpośrednią przyczyną wniosku był wywiad Sikorskiego dla amerykańskiej gazety Politico, w którym marszałek stwierdził, że w 2008 roku w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin miał mówić premierowi Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy.