MEGAMOCNI

Wiadomości z kraju i ze świata - 9 stycznia

Francja Kostaryka Nigeria prasówka

Dodano 2015-01-09 11:34:30 | Autor: Jacek Gibel

Zatonął statek w Kostaryce. Kolejna strzelanina we Francji. Atak Boko Haram. Miasto zrównane z ziemią.

Zatonął statek w Kostaryce

Troje turystów - Brytyjczyk, Kanadyjka i Amerykanka - zginęło w wypadku kostarykańskiej łodzi, która zatonęła w trakcie rejsu na haitańską Tortugę. Na pokładzie przebywało wtedy 109 osób, w tym 10 członków załogi. Pozostałych pasażerów udało się uratować.

Kolejna strzelanina we Francji

Dwa dni po zamachu islamskich ekstremistów na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" we Francji doszło do kolejnej strzelaniny. Policja informuje, że ścigani - dwaj bracia podejrzani o środowy atak - mieliby się udać do Damartin en Goele, gdzie wtargnęli do jednego ze znajdującego się tam przedsiębiorstw, biorąc za zakładników nieznaną liczbę osób. Nad miejscem akcji lata pięć śmigłowców żandarmerii. Według nieoficjalnych informacji, w dzisiejszej strzelaninie zginęły dwie osoby, a 20 zostało rannych. Policja dementuje jednak te doniesienia.

Atak Boko Haram. Miasto zrównane z ziemią

Baga, jedno z miast w północno-wschodniej części Nigerii, zostało zrównane z ziemią po masakrze dokonanej przez islamskich fundamentalistów z organizacji Boko Haram. Spośród blisko 10 000 mieszkańców zginęła co najmniej setka, a niektóre źródła podają, że liczba ofiar może wynosić nawet 2 000. Pozostałym udało się zbiec - większość z nich udała się w kierunku sąsiedniego Czadu. To już drugi tak duży atak Boko Haram na miasto Baga. W 2013 roku zginęło tu ponad 200 osób.