MEGAMOCNI

Wideotelefony w Łomży dalej będą funkcjonować

bez_barier głuchoniemi Łomża niesłyszący wideotelefon

Dodano 2013-08-28 08:34:43 | Autor: Jacek Gibel

Łomża przedłużyła umowę z firmą dostarczającą wideotelefony do Urzędu Miasta. Oznacza to, że sprzęt nie zniknie z instytucji.

W najpotrzebniejszych osobom głuchoniemym wydziałach zainstalowane są cztery wideotelefony służące do tłumaczenia języka migowego.

Urządzenia zamontowane są w czterech miejscach: Punkcie Obsługi Mieszkańców, Urzędzie Stanu Cywilnego, Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia w budynku przy ul. Polnej oraz Powiatowym Zespole Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Aparat wyposażony w monitor i kamerę pozwala na połączenie się on-line z tłumaczem języka migowego, który w czasie rzeczywistym pośredniczy w rozmowie między urzędnikiem a mieszkańcem.

Z usług tłumacza języka migowego w ratuszu korzysta rocznie zaledwie parę osób, a niewiele więcej potrzebuje wideofonu, jednak urządzenie niewątpliwie usprawnia komunikację i załatwianie spraw w urzędzie. Dobrą wiadomością jest więc informacja, że władze miasta przedłużyły zawartą w 2011 roku umowę z firmą Seventica.

Poza wideotelefonami, w ratuszu można skorzystać z pomocy jednej z dwóch osób, które ukończyły kurs języka migowego. Taką chęć należy jednak zgłosić co najmniej trzy dni przed planowaną wizytą w urzędzie.

Obowiązek udostępnienia mieszkańcom usługi pozwalającej na komunikowanie się w języku migowym nakłada na administrację publiczną ustawa o języku migowym, obowiązująca od sierpnia 2011 roku.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/mylomza.pl)