MEGAMOCNI

Wielkopolska inwestuje w spółdzielnie socjalne

bez_barier praca spółdzielnia

Dodano 2014-06-06 08:50:28 | Autor: Jacek Gibel

Osoby, które dotknięte zostały wykluczeniem społecznym - długotrwale bezrobotni czy niepełnosprawni - jeszcze latem będą miały szansę na otworzenie własnego biznesu. W województwie wielkopolskim pojawiają się bowiem nowe spółdzielnie socjalne.

W ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej” na terenie całego województwa powstanie minimum 11 Spółdzielni Socjalnych - mówi Maciej Małach z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Aż siedem z nich ulokowanych jest w Poznaniu, a każde da zatrudnienie przynajmniej pięciu osobom.

Naszemu stowarzyszeniu zawsze przyświecało hasło "Rehabilitacja poprzez pracę”. Teraz dzięki projektowi będziemy mieli okazję wcielić je w życie - mówi prezes Stowarzyszenia Wszyscy Ludzie Dobrej Woli, Bogdan Nowicki. Jego organizacja zajmuje się osobami po kryzysach psychicznych. Stworzona przez nich spółdzielna socjalna ma zamiar otworzyć klubokawiarnię zatrudniającą osoby chore na schizofrenię i depresję.

Na początek planujemy dać pracę 5 osobom znajdującym się remisji choroby, czyli stanu kiedy jej nasilenie jest mniejsze - dodaje Nowicki.

Osoby z upośledzeniem umysłowym zatrudnione z kolei będą w innej klubokawiarni, założonej przez spółdzielnię socjalną "Dobra robota”, której pomysłodawcami są Agnieszka Frankowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Magdalena Jarosz i Dominik Marszałek ze Stowarzyszenia na Tak. Na klubokawiarnię ma zostać przeznaczony budynek przy ul. Głogowskiej, gdzie niegdyś znajdował się Hortex.

Wykluczeni poznaniacy będą mogli też znaleźć zatrudnienie przy remontach, w studio tatuażu, galerii fotograficznej z kawiarnią, a nawet przy budowie uli i w usługach pszczelarskich.

Stolarnię użyczyła nam Barka, cały czas poszukujemy jednak firm, które zechcą oddać nam uszkodzone palety potrzebne do zbijania uli. Zależy nam przede wszystkim na pomocy innym, dlatego docelowo też chcemy zatrudniać niepełnosprawnych - mówi jeden z pomysłodawców, Mirosław Gryczka.

Wszystkie spółdzielnie socjalne muszą złożyć biznesplany do 15 lipca. Jak mówi Maciej Małach, już w sierpniu powinny one rozpocząć działalność. Spółdzielnie otrzymają dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparcie pomostowe na środki eksploatacyjne (1,5 tys. zł miesięcznie przez rok), darmową obsługę księgowości oraz dwuletnie refinansowanie składek ZUS.

Spółdzielniom dajemy więc nie tylko wędkę, ale na szkoleniach tłumaczymy także jak się nią posługiwać - dodaje Maciej Małach.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/naszemiasto.pl)