MEGAMOCNI

Witamina E i suplementy sprzyjają rakowi prostaty

nowotwory prostata rak

Dodano 2014-02-24 12:22:31 | Autor: Jacek Gibel

Jeszcze niedawno witaminę E uważano za środek chroniący przed rakiem. Jak się jednak okazuje, związek ten w niektórych przypadkach może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór nawet ponad dwukrotnie.

Amerykańscy naukowcy wykazali, że przyjmowanie witaminy E daje aż o 17 procent większe ryzyko zapadnięcia na raka prostaty. W pewnych przypadkach szansa złośliwego nowotworu rośnie aż o 111 procent. Podobnie jest w przypadku przedawkowania suplementów selenu - tu ryzyko raka prostaty może wzrosnąć o 91 procent.

U osób z niedoborem selenu, witamina E w tabletkach podnosiła ryzyko o 63 procent, a ryzyko nowotworu złośliwego - ponad dwukrotnie.

Badania były poprzedzone testami sprawdzającymi, na ile suplementy mogą zahamować rozwój raka prostaty.

Dr Alan Kristal z Centrum Freda Hutchinsona w Seattle stwierdził jednoznacznie: Mężczyźni stosujący te suplementy powinni natychmiast przestać. Koniec, kropka. Żadne nie przynoszą korzyści, a same zagrożenia.

Dietetycy sugerują, że ważną dla systemu odpornościowego witaminę E najlepiej pozyskiwać naturalnie, z takich pokarmów jak pestki słonecznika czy brokuły.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Mirror Online)