MEGAMOCNI

Wózkiem w góry? - Czemu nie!

integracje szlaki turystyka_niepełnosprawnych

Dodano 2013-01-07 11:35:25 | Autor: Emil Kowalski

Góry. To krajobraz, który cieszy niemal każde oko. Wielu z nas, swoje plany łączy właśnie z takimi terenami. Jeździmy na urlopy, wycieczki, chcemy zaznać wrażeń jakie nosi wspinaczka górska i czyste powietrze na szczycie kiedy już go zdobędziemy.

Wielu z nas marzy o domu z bali na zboczu górskim, pokrytego lasem. Wybieramy te miejsce na treningi i poprawę kondycji, kolarstwo oraz wiele innych sportów.
Na pierwszy rzut oka i rozsądek, podpowiadają nam, że to luksus dla sprawnych a nie dla tych, którzy poruszają się przy pomocy wózka inwalidzkiego. To mylne postrzeganie. W górach można znaleźć szlaki o skali trudności umożliwiającej poruszanie się osób z określonym stopniem niepełnosprawności. Na niektórych, można jeździć samodzielnie wózkiem inwalidzkim. Są też nieco trudniejsze lecz wystarczy niewielka pomoc.
Tereny gdzie można znaleźć szlaki przyjazne niepełnosprawnym, znajdują się m.in. w dolinach tatrzańskich. Mamy Drogę Oswalda Balzera poprzez Dolinę Rybiego Potoku aż do Morskiego Oka, przepiękną Dolinę Kościeliską, czy też Dolinę Chochołowską, gdzie rośnie wiele krokusów.
Jednak do górskich krajobrazów, należą także te niżej i o łagodniejszym położeniu obszary. Zapewne są jeszcze bardziej dostępne dla niepełnosprawnych.
Obecnie zauważa się, coraz więcej inicjatyw wspierających turystykę niepełnosprawnych. Głównymi działaniami są integracje, mające na celu wsparcie pozytywnego myślenia u takich osób. Organizowane są w tym celu liczne imprezy turystyczne. Podczas takich, jest realizowanych szereg zawodów, tj. wędrówki, wspinaczki itp. To zbliża wszystkich uczestników i nie tylko tych, którzy borykają się ze swoim problemem ale również samych organizatorów, wśród których jest wielu sprawnych wolontariuszy i pracowników ośrodków. Na zjazdach, przekazywane są wzajemnie porady, np. jak poruszać się z dzieckiem niepełnosprawnym.

Powstają i działają również w tym celu liczne koła i stowarzyszenia. Jednym z nich jest Integracyjne Koło PTTK „Matragona”, które wywodzi się z Krakowa. Koło istnieje już ponad 6 lat i jest m.in. organizotrem wycieczek górskich z włączeniem osób niepełnosprawnych i dzieci.

inf. własna/gorskiewedrowki.blogspot.com

zdj. wikipedia.org