MEGAMOCNI

Wózkopasy dla niepełnosprawnych w Warszawie

Warszawa wózkopasy

Dodano 2013-07-12 09:55:55 | Autor: Jacek Gibel

Wszyscy słyszeliśmy o buspasach i pasach przeznaczonych tylko dla rowerzystów. W stolicy - przy okazji remontu ulic na Starym Mieście - pojawi się dodatkowe udogodnienie, które z pewnością pomoże osobom niepełnosprawnym - wózkopasy.

Będzie to gładki pas na jezdni przy krawężniku, ułożony z przyciętych, ciasno przylegających do siebie bloczków czerwonego granitu. Do tej pory ulice Starego Miasta były brukowane, co w znacznym stopniu utrudniało poruszanie się po nich osobom niepełnosprawnym. Problemem były też chodniki - w wielu miejscach zbyt wąskie, by dało się bez przeszkód poruszać po nich na wózku.

Remont nawierzchni ulic staromiejskich zaczął się w 2012 r., poprzedziły go konsultacje społeczne. Odbyły się jesienią 2010 r. dzięki wsparciu z funduszy norweskich.

Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych mówi: Wydawało się, że kompromis jest niemożliwy. Lokalni przedsiębiorcy domagali się zlikwidowania chodników, żeby było jak we Włoszech - jednolita nawierzchnia między kamienicami. Protestowali historycy. Starówka została przecież odbudowana z chodnikami i jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Środowisko osób z niepełnosprawnością ruchową wskazywało, że w wielu miejscach trotuary są za wąskie, a po bruku nie da się jeździć wózkiem.

Na szczęście udało się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony. W rejonie skrzyżowań i przejść krawężniki będą obniżone niemal do poziomu jezdni. Płyty i bruk są układane jak najrówniej, z dobrze wypełnionymi spoinami.

Pierwszy wózkopas powstaje wzdłuż ulicy Piwnej. Jak zapowiada Kaznowska, ścieżki dla osób poruszających się na wózku pojawią się też na Piekarskiej w stronę Zapiecka i pomiędzy placem Zamkowym a trójkątnym placykiem (w kierunku Pałacu Ślubów).

To pierwszy remont ulic Starego Miasta po powojennej odbudowie. Inwestycja, która kosztowała 3,5 mln zł, ma zakończyć się do 2015 roku.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/gazeta.pl)