MEGAMOCNI

Wpływ bólu i bezsenności na tycie. A także: Nowe zęby dzięki aligatorom?

aligator bezsenneość ezdrowie Otyłość Stomatologia zęby

Dodano 2013-08-09 12:36:42 | Autor: Emil Kowalski

Terapia bólowa na tycie? Czy wiesz, że gdy mało śpisz to możesz szybciej przytyć? Jest szansa, że aligatory a konkretnie ich mechanizm regeneracji zębów, dostarczą nowych rozwiązań w stomatologii! 

Ból na tycie?

W 2009 roku grupa mieszkańców w Kalifornii (USA), poddała się innowatorskiej metodzie zapobiegania otyłości. Jej prekursorem był doktor Nikolas V. Chugay z Południowej Kalifornii. Polega ona na przyszyciu do języka "łatki", która sprawia, że jedzenie staje się bolesne. Operacja trwa godzinę. Wszycie takiej łatki, powoduje , że jedzenie jest bolesne a więc pozostaje dieta „płynna”. To zapobiega objadaniu się. Wtedy, 10 osób skorzystało z tej metody. A usunięcie łatki jest w pełni bezpieczne. Podczas kuracji, osoby te schudły od 7 – 14 kilogramów.

Mało śpisz? Możesz przytyć!

USA. Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Badacze z tej uczelni udowadniają, że długotrwała bezsenność ma wpływ na jeden z najważniejszych hormonów regulujących apetyt i masę ciała - - hormon peptydowy w żołądku. Badano tych co śpią normalnie oraz osoby, które niedosypiają. 38 pacjentom zmierzono we krwi poziom greliny oraz leptyny. Hormony te wydzielane z tkanki tłuszczowej, odpowiadają za równowagę energetyczną organizmu. Pacjentów dobrano w podobnych parametrach organicznych. Gdy greliny jest więcej to wzrasta apetyt. Jej wyższy poziom stwierdzono u tych, którzy niedosypiali a więc są oni narażenie na tycie.

Aligatory dadzą nam nowe zęby?

Naukowcy badają uzębienie aligatorów pod kątem wykorzystania dla potrzeb ludzkich w stomatologii. Chodzi o komórki macierzyste tych gadów. Uzębienie zwierząt cechuje odnawialność – ich zęby odtwarzają się automatycznie. Naukowcy badają ten mechanizm a pierwsze prace wykorzystujące komórki macierzyste do odbudowy zębów zostały przeprowadzone w 2007 r. przez japońskich uczonych. Pozytywne rezultaty udało się osiągnąć u myszy. Gdyby okazało się, że takie rozwiązanie przyjmie organizm ludzki, to zapewne np. implantologia nabrałby całkiem innych rozmiarów.

Interesują Cię podobne tematy - zajrzyj tu - E-Zdrowie

zdj. Wikipedia