MEGAMOCNI

Wybór okien do domu

Dodano 2016-04-02 09:00:42 | Autor: Dariusz Makuła

 
Firmy produkujące okna wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów. Okna powinny być nie tylko estetyczne, wpisujące się w wygląd domu, ale również mają stanowić barierę ochronną przed zimnem, wiatrem, czy hałasem. Najważniejsze jednak, aby były energooszczędne.

 

 

Parametry związane z izolacją mają duży wpływ na utratę ciepła przez okna. Jeśli okna są odpowiednio dobrane, rachunki za ogrzewanie domu również będą w granicach rozsądku.

Szczelność okien

Najważniejszym parametrem w przypadku okna jest jego szczelność. W kwestii przepuszczalności powietrza najlepiej jeśli okno ma klasę 4, oznaczaną według normy EN 12207. Ten typ okna gwarantuje niezawodność.

Trzy razy mniej ogrzanego powietrza wydostaje się na zewnątrz przy zastosowaniu tego typu okna, aniżeli w przypadku okna klasy 3.

Ważnym kryterium przy wyborze okna jest również jego wodoszczelność. Najlepszym wyborem będą okna oznaczone klasą 5A, zgodnie z normą EN 12208. Są na tyle mocne i wytrzymałe, że nawet typowa ulewa połączona z silnym wiatrem nie spowodują przecieku wody do wnętrza budynku.

Ważnym kryterium jest również współczynnik przenikania ciepła, gdzie istotną rolę pełni współczynnik przenikania ciepła szyby, jak również współczynnik opisujący straty ciepła przez ramy okienne.

Istotne są również właściwości dźwiękochłonne okna. Zwłaszcza dla osób, które cenią sobie spokój i wnętrze pozbawione odgłosów płynących z zewnątrz. W tym przypadku kryterium, na które należy zwrócić baczną uwagę oznacza się parametrem Rw.

Współczynnik przenikania ciepła

Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym mniej ciepła ulatnia się przez okno. Najlepszym wyborem będzie okno o parametrach, gdzie współczynnik Uw nie będzie wyższy niż 0,8 W/m²K. Jest to okno energooszczędne.

Niski współczynnik przenikania okna zapewniają specjalne powłoki, które nanosi się na powierzchnię szyb. Podobnie przestrzenie międzyszybowe wypełnia się gazami szlachetnymi, zwłaszcza argonem.

Jeśli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego, lub pasywnego wybór okien z dobrym współczynnikiem przenikania ciepła jest kwestią kluczową.

Ochrona przed hałasem

Właściwie wyciszone okna to przede wszystkim spokój mieszkania we własnym domu. Jeśli w bliskim sąsiedztwie budynku są źródła hałasu lub dom znajduje się w ruchliwym miejscu, warto nie tylko odpowiednio zaizolować ściany, ale również dobrać odpowiedniej jakości okna. Tutaj ważnym czynnikiem jest izolacyjność akustyczna okna. Im wartość jest większa, tym również wytłumienie hałasu jest znacznie większe.

Do czynników, które mają wpływ na izolacyjność akustyczną okien należą m.in. wielkość oraz kształt okna, sztywność konstrukcji, technologia wykonania i konstrukcji szyb zespolonych oraz profili. Istotną wartością jest również szczelność między układami szyb oraz skrzydłami okna w ościeży.

Na parametr Rw wpływa nie tylko wielkość okna, czy rodzaj szyby, ale również takie elementy jak kształtowniki okienne, czy też uszczelki i nawiewniki.

Podstawą jednak jest montaż okna, ponieważ nawet okno najlepszej jakości, ale źle zamontowane nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Podstawą jest dokładne wypełnienie, a następnie zabezpieczenie szczeliny między murem a ościeżnicą.

Wysoka jakość okna oraz jego wykończenie nie są już tylko domeną wiodących firm. Coraz więcej mniejszych producentów spełnia oczekiwania klientów, których fundusze są ograniczone.

Najważniejsze, aby kierować się określonymi współczynnikami, istotnymi dla konkretnego inwestora oraz budynku, którego częścią mają zostać dane okna.  Nie można również zapominać o tym, że okno to nie tylko element wykończenia pomieszczenia, ale również ważna część elewacji zewnętrznej.