MEGAMOCNI

Wyleczyć alkoholizm - Nalmefen, rybi tran a może leczenie wspomnieniami?

alkoholizm choroby leki uzależnienia

Dodano 2013-06-17 08:02:54 | Autor: Emil Kowalski

Czy istnieje lek na alkoholizm? - to pytanie jest dosyć często zadawane. Odpowiedź jest jedna – NIE. Do tej pory nikt nie wynalazł żadnego środka farmakologicznego, który by spowodował, że uzależniony przestanie pić i to od razu. A już na pewno, że nie powróci do nałogu.

Oczywiście istnieje wiele środków medycznych, które pomagają w zwalczaniu nałogu. Niektóre z nich działają odstraszająceo (Esperal), wywołując skutki uboczne przy jednoczesnym piciu i stosowaniu. To jednak nie jest na tyle silne i działa krótkotrwale (łatwo można „zapić” lek), aby osoba pijąca przestała nadużywać.

Alkoholizm to choroba tkwiąca w psychice i tak naprawdę jedynie psychiatrzy i psychologowie mogą skutecznie pomagać. Rolę taką mogą pełnić również inne osoby uzależnione, którym udało się wyzwolić z jarzma alkoholowego. Jednak bez własnego samozaparcia i przede wszystkim motywacji i chęci, żadna terapia czy to farmakologiczna, czy psychologiczna, nie będzie skuteczna.

Jednak przez cały czas są prowadzone badania nad stworzeniem preparatów medycznych, które w pełni mogły by zwalczyć alkoholizm. Naukowcy szukają rozwiązań przynajmniej na tyle silnie działających na organizm ludzki, aby spowodowały one zahamowanie pociągu do alkoholu na dłuższy okres, ułatwiając uzyskanie odpowiedniego nastawienia psychicznego uzależnionego.

Dwa leki farmakologiczne

Baklofen. Lek ten jest obecnie stosowany w leczeniu spastyczności mięśniowej. Jego badaniem zajął się FredLevin, profesor psychiatrii Akademii Medycznej przy Northwestern University w Chicago (1). Naukowiec stwierdził, że lek ten pomógł w 99% przypadkach alkoholików. Podczas jego stosowania, u pacjentów, skutecznie zmniejszyły się głód alkoholowy oraz lęki, które były głównym powodem sięgania po alkohol.

Nalmefen (Selincro). Lek ten działa bezpośrednio na układ nerwowy ośrodkowy. To całkowicie nowy lek, który ma pomóc w zwalczaniu choroby alkoholowej. Jego legalizacja w Polsce, nastąpiła 25 lutego 2013 roku, kiedy to Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej. Lek ten jest stosowany w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Działa bezpośrednio na mózg i układ nerwowy. Zapobiega pozytywnym doznaniom (euforia, zadowolenie) podczas spożycia alkoholu i jednocześnie likwiduje przykre doznania spowodowane jego odstawieniem, zapobiegając anhedonii (brak lub utrata zdolności odczuwania przyjemności) (2).

Nowy sposób leczenia alkoholizmu?

Dopamina jest „hormonem szczęścia”, który to, jak zgodnie twierdzą naukowcy z całego świata, wpływa na uzależnienie od alkoholu. Podczas picia, produkowanie tego hormonu rośnie. Właśnie od niego, człowiek się uzależnia. Naukowcy pochodzący z Baszkortostanu (Rosja), twierdzą, że wynaleźli sposób, który pozwoli na redukcję dopaminy podczas picia alkoholu. Przez nozdrze pacjentom mają być wprowadzane preparaty, działające na neurony, których przenośnikiem jest dopamina. Pierwsze badania nad tą metodą, przeprowadzono na szczurach (3). Ten „lek na pijaństwo” ma wpływać na główne ognisko uzależnienia.

Rybi tran na alkoholizm

Tran chroni przed autyzmem i demencją ale również, jak się okazuje, dzięki nowym badaniom, pomaga uporać się z alkoholizmem. Amerykańscy naukowcy z Indiana University School of Medicineodkryli, że tran znacznie zmniejsza pragnienie napicia się alkoholu. Podobnie jak badania baszkirijskich naukowców, również te przeprowadzono na szczurach - alkoholikach. Okazało się, że kwas tłuszczowy omega-3 także je zniechęcił do picia (4).

"Szczepionka na alkoholizm"

Tym razem, lek z Chile i Dr. Juan Asenjo z Uniwersytetu Cell Dynamics and Biotechnology. Ma działać podobnie jak Disulfiram w pastylkach lub słynny Esperal (wszywany do pośladków). Sukces tego leku polegać ma na tym, że w przeciwieństwie do jego odpowiedników, pacjent nie przestanie brać pastylek ani też nie będzie w stanie go usunąć. Lek ten ma wywoływać silne uczucie kaca nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Twórcy chcą wywołać tzw. "odruch Pawłowa" wiążący wypicie najmniejszej ilości alkoholu z koszmarnym samopoczuciem (5).

A może preparaty naturalne?

Opornik łatkowaty (kudzu) to roślina występująca w Japonii i Chinach. Jest tam powszechnie stosowany od 2500 lat. Wg (6). przeprowadzonych badań, kudzu hamuje aktywność enzymu rozkładającego alkohol. Ostropest plamisty, chrzan (tradycyjnie stosowany na trawienie) i dziurawiec (na pęcherzyk żółciowy i trawienie tłuszczów oraz nastrój, wspomaga zdrowy sen, korzystnie wpływa na serce i funkcje psychologiczne). Stosowanie ostropestu plamistego korzystnie wpływa na wątrobę, jej funkcję wydalniczą (w tym zakresie wydalania alkoholu i produktów jego rozpadu). Połączenie tych wszystkich składników wraz z witaminami B6, C oraz minerałami: magnez i cynk, zastosowano w leku naturalnym HeparD.

Leczenie wspomnieniami

Naukowcy z profesor Elizabeth Loftus, wykładowczyni psychologii na University of California w Irvine, badają nowy sposób na spożywanie mniejszej ilości alkoholu poprzez... kojarzenie złych wspomnień z piciem (7). Twierdzą oni, że zakodowanie fałszywych wspomnień jest jak najbardziej możliwe. Podczas badań jakie przeprowadzono, pod względem jedzenia, okazało się, że osoby posiadające nieprawdziwe wspomnienia mające związek z tłustymi posiłkami, faktycznie spożywały go mniej obawiając się nadwagi. Taką formę psychologii, można by stosować również u alkoholików, jednak inni lekarze, nie są do końca co do tego przekonani. Powodem jest fakt nadmiernej manipulacji mózgiem, co w rezultacie nie koniecznie przyniesie oczekiwane efekty. Np. osoba, u której wyzwolono wspomnienie strucia się czerwonym winem, więcej go nie wypiła, ale równocześnie przy tym wspomnieniu, sięgnęła po inne ulubione sprzed lat wino, o którym już zapomniała. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, iż przebiegłość tego rodzaju jest warta dalszych obserwacji i wyniki mogą znacznie wpłynąć na opracowanie innych skutecznych terapii psychologicznych.

 

Jak wynika z przedstawionych wyżej środków leczenia, prób wdrożenia nowych sposobów oraz samych leków, nigdzie nie jest jednoznacznie powiedziane wprost „to działa i zlikwiduje chorobę”. O tym należy pamiętać, przy ewentualnym wypróbowaniu danej metody walki z alkoholizmem. Jedno jest pewne, wszystko co zrobimy aby przestać pić, każda kolejna próba, nawet ta, która była udana tylko na chwilę, jest już pewnym sukcesem, bowiem alkoholizm tkwi w naszym umyśle i gdy podejmujemy kroki w kierunku trzeźwości i robimy to cały czas, to przyjdzie moment, że zakończy się to sukcesem.

I na koniec porada

Już wspomniałem wyżej o magnezie i witaminie B6. Tak, stanowczo są one bardzo potrzebne i niwelują stres oraz lęki. Te towarzyszą w zwiększonej formie podczas odstawiania alkoholu szczególnie na kacu. Lęki i stres to główne siły, które uniemożliwiają wytrzeźwienie osoby długo pijącej. Warto brać sobie przynajmniej po dwie tabletki magnezu i B6, każdego dnia i najlepiej rano.

Ja osobiście stosowałem cztery tabletki magnezu – rano i wieczorem. Nie zlikwidował stres, ale czasami nieco załagodził jego skutki. I tutaj muszę jeszcze dodać jedną ważną rzecz. Wbrew pozornym przekonaniom o łagodzącym działaniu na nerwy, alkohol nie jest antydepresantem! Alkohol jest przyczyną pojawiania się stresu i lęków, które to mogą doprowadzić do depresji!

 1. „Nowy, "cudowny" lek na alkoholizm? 99% skuteczności. Ekspert: Mam duże wątpliwości...” – Gazeta.pl.

 2. „Selincro – nowy lek na alkoholizm (Nalmefen)” - Lekarz psychiatra Tomasz Woźniak - strona.

 3. „Czy znaleziono „lek na alkoholizm”?” - profesor Lilia Kalimullina - strona.

 4. Autorbadańdr Alexander Niculescu – “Want to curb binge drinking? Try fish oil” – strona.

 5. “Alcoholism vaccine will give drinkers an immediate hangover if they drink even a small amount of booze” - strona.

 6. “Nowa szansa w leczeniu alkoholizmu” - strona.

Wszystkie artykuły tego cyklu, możesz przeczytać w dziale

"Piszę ja i mówię nie tylko o sobie",

I część cyklu - "12 kroków alkoholika jak 12 kroków do trzeźwienia"

 

Zapowiedź Artykuły II części cyklu

 

Sprawdzaj kolejne artykuły z cyklu

co poniedziałek.

 1. Alkoholowy weteran
 2. Alkoholowy rak i impotencja
 3. Wyleczyć alkoholizm - Nalmefen, rybi tran a może leczenie wspomnieniami?
 4. Alkoholowe statystyki - Polacy przodują w piciu
 5. Nie mam prawa jazdy bo mam kaca...

 

Czytelnicy również piszą.

Sprawdzaj powiązane tematy

 
 1. Spowiedź - historia czytelnika
 2. Nie piję - nie jestem Polakiem?
 3. Czytelnik pisze: Takie koło zamknięte...
 4. Gdy mama i tato pije...
 5. Młodzieńcze picie sprzyja rakowi piersi
 6. Pomoc dla osób głuchych i niedosłyszących, którzy mają problemy alkoholowe

 

zdj. Wikipedia