MEGAMOCNI

Wyprawa "Równość i Godność" - za sobą mają około 560 km

Budzisz Bursy Gniew godność Markusy Pasłęk Skórcz Sztum wyprawy

Dodano 2013-07-03 10:29:46 | Autor: Emil Kowalski

Wspaniali ludzie, szlachetny cel, niepowtarzalna akcja. Tak można w jednym zdaniu ująć wyprawę „Równość i Godność”. Już 10 dni podążają trasą dookoła Polski. Za nimi będzie około 560 km (łącznie z tym co dzisiaj przejadą) a cała akcja jest coraz bardziej popularna i znana w całej Polsce.

Od ostatniej naszej relacji (29 czerwca), minęło 4 dni i w tym czasie uczestnicy zdążyli odwiedzić cały szereg miejscowości Polski północnej. I tak kolejno. Uzupełniając sobotnie informacje - uczestnicy zakończyli dzień w Brusach, gdzie zostali ciepło ugoszczeni w Pensjonacie w Ogrodzie.

Ekipa wyprawy - Brusy 29 czerwca

" ....Pani Alicja Kantrzonka w Pensjonacie w Ogrodzie ugościła nas całym sercem , a rano powiedziała że sponsoruje nam ten nocleg. Ludzie dobrych serc są ... Alu dziękujemy.  Boguś podarował Ali Krzyż żużlowców , łezka się zakręciła w oku . Miłe pożegnanie i pojechaliśmy do Warsztatów Terapii Zajęciowej przy stadionie na śniadanie...." - chwalili podróżnicy. " ....Rodzinnie zastawiony stół  , aż miło patrzeć. Z takich miejsc nie chce się wyjeżdżać i myślę że kiedyś powrócimy Dziewczyny dziękujemy za to co robicie....  " - dodawali na stronie rig-wyprawa.blogspot.com (tam też na bieżąco można śledzić informacje o wyprawie).

W Brusach odbyło się również spotkanie na którym były same miłe niespodzianki. Odbyło się ono na stadionie przy grillu i muzyce.

Brusy - 29 czerwca

W niedzielę 30 czerwca, mieli chwilę przerwy. Cały dzień postanowili spędzić w miejscowości Skórcz i odpocząć po czym w poniedziałek wyruszyć do Gniewa. Tam bohaterowie wyprawy zostali przywitani przez mieszkańców tutejszego Domu Pomocy Społecznej. Podróżnicy przedstawili cel swojej podróży, postulaty, a także zbierali podpisy pod swoim projektem, który zamierzają złożyć w urzędach i władzach państwowych  (a muszą zebrać co najmniej 100 tys.).

Podczas spotkania, poruszano tematy związane z oznakowaniem krawężników czy schodów jaskrawym kolorem, wysokie krawężniki, brak podjazdów dla wózków inwalidzkich. Ponadto poruszono kwestię odpowiednich podręczników do nauki dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Następnie wyruszyli w dalszą podróż, po drodze odwiedzając Sztum. Tam również zostali ciepło przyjęci (zresztą tak jak wszędzie dotychczas) o godz. 15. przed Urzędem Miasta i Gminy, które zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie. Ten dzień (1 lipca) zakończyli pobytem w Dzierzgonie, gdzie późnym wieczorem powitał ich Burmistrz miasta. Wyraził on zadowolenie z poparł całą inicjatywę akcji „Równość i Godność”. Podczas oficjalnego spotkania, Pani Małgorzata Korzeniowska – liderka wyprawy, przedstawiła zgromadzonym mieszkańcom Dzierzgonia postulaty, które będą skierowane są do władz centralnych.

Po wszystkim, ekipa udała się na kolację, na którą zostali zaproszeni przez członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin. Wieczorem udali się do Budzisza na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym Pani Jadwigi Sołdaczuk.

Następnego dnia (2 lipca) odbyli podróż, zaczynając z samego rana przed 8:00, poprzez miejscowości Jasna i Zwierzno do miasteczka Markusy, gdzie mieli dwugodzinny postój do około 11:30. Kilkadziesiąt minut później byli już w miejscowości Żurawiec w której spędzili czas w godzinach od około 13:00 do 15:00. Noc w tym dniu spędzili w miejscowości Pasłęk.

Dzisiaj ekipa jest już w trasie. Najpierw udali się do Morąga skąd pojadą do Miłakowa a następnie ruszą na nocleg w okolice Dobrego Miasta

Emil Kowalski

Zobacz wszystkie materiały z tej wyprawy - "Równość i Godność" - kliknij