MEGAMOCNI

Wystawa dla niewidomych w skansenie w Tokarni

bez_barier kultura skansen sztuka Tokarnia

Dodano 2013-11-06 13:24:14 | Autor: Jacek Gibel

Skansen w Tokarni doczekał się specjalnej wystawy dla osób niewidomych. Nareszcie nikt nie będzie nas bił po łapach – skomentował żartobliwie ten fakt dyrektor świętokrzyskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych Wojciech Czajkowski.

Na wystawie Sztuka bez barier udostępniono 300 eksponatów: ceramiki, tkanin, zabawek, rzeźb ludowych, wyrobów kowalskich. Jak zapewnia komisarz wystawy Agnieszka Mazurek, wszystkiego będzie można dotknąć. Na podłodze położono też krawężniki, które pomogą osobom niewidomym w pokonywaniu przestrzeni. Zwiedzający będą mogli również skorzystać z audiodeskrypcji.

 

Zaproszeni na otwarcie niewidomi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu nie kryli zadowolenia z faktu, że taka wystawa powstała.

Nam ona pozwala zobaczyć rzeczy o których do tej pory tylko słuchaliśmy, ale to uwrażliwia także innych – wyjaśniała Emilia Frankowska. – Twórców, którzy ofiarowali swoje prace na wystawę, bo poznają nasze możliwości. A dla osób widzących to także pretekst do zastanowienia się nad naszymi ograniczeniami, do wczucia się w nasze położenie.

Wystawa czynna będzie co najmniej przez rok.

zdj. echodnia.eu

(inf. własna/echodnia.eu)