MEGAMOCNI

Wystawa prac dla osób niewidomych i słabowidzących

Kraków malarstwo UJ wystawy

Dodano 2013-10-15 07:23:16 | Autor: Emil Kowalski

Muzeum UJ Collegium Maius w Krakowie, zaprasza na wystawę „Dotknąć obrazu – Malczewski, Szymborska, Antoniszczak", którą uruchomiło wczoraj 14 października 2013 r. wraz z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ekspozycja jest podsumowaniem rezultatów dwóch edycji wydarzeń „Dotknij kultury" i prezentuje adaptacje dzieł sztuki do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Na wystawie można jeszcze raz zapoznać się z cyklem obrazów „Rusałki" Jacka Malczewskiego oraz odpowiadającymi mu dotykowymi reprodukcjami przygotowanymi przez Lecha Kolasińskiego, malarza-artystę, którym towarzyszą plastyczne opisy Róży Książek-Czerwińskiej, historyka sztuki Muzeum UJ.

Cykl "Rusałki" Jacka Malczewskiego w Collegium Maius, fot. Jerzy Sawicz

Atrakcyjną adaptacją dla osób niewidomych udostępnioną na czas wystawy jest także kopia medalu Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, która została wykonana  w porozumieniu z Komitetem Noblowskim w Sztokholmie. Oprócz tego wystawa przedstawia rekwizyty z pracowni Juliana Antonisza (Antoniszczaka), znanego reżysera eksperymentalnych animacji filmowych z lat 70. XX w. oraz dotykowe repliki wybranych eksponatów z kolekcji Muzeum UJ wykonane przez studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod opieką Malwiny Antoniszczak.

Wystawę można oglądać do 6 grudnia br., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 15.00 w Muzeum UJ.  

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego