MEGAMOCNI

Wyższe stypendia dla niepełnosprawnych studentów

studenci studia

Dodano 2014-01-30 09:43:38 | Autor: Jacek Gibel

Jak poinformowało wczoraj Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, studenci w trudnej sytuacji materialnej oraz studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, którzy zostali zakwalifikowani przez uczelnie do Programu Erasmus+, mogą liczyć na wyższe stypendia.

Na więcej pieniędzy ze środków programu operacyjnego "Wiedza, edukacja, rozwój" mogą liczyć już ci studenci, którzy wyjadą uczyć się w krajach europejskich w roku akademickim 2014/2015. Udało się to dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - poinformowano na stronie resortu nauki.

Wysokość otrzymywanych środków dla studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie zależeć od kraju, do którego uda się student. Państwa podzielono na trzy grupy. W pierwszej (m.in. Austria, Francja Szwecja, Wielka Brytania) stypendia będą wynosić 700 euro, w drugiej (m.in. Belgia, Holandia, Chorwacja, Hiszpania) - 600 euro, a w trzeciej (Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry) - 500 euro. Stawki stypendium za wyjazdy studentów na praktyki do powyższych krajów będą o 100 euro niższe.

Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności będą mogły ubiegać się o dodatkowe środki na pokrycie kosztów wynikających z niepełnosprawności. Przyznana kwota dofinansowania przewyższająca stawki określone w tabelach będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych.

zdj. erasmus.org.pl

(inf. własna/nauka.gov.pl)