MEGAMOCNI

XII Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych - "Niepełnosprawność to nie bariera"

bez_barier białystok marsz

Dodano 2014-05-07 07:55:16 | Autor: Jacek Gibel

Ponad tysiąc osób wzięło udział w odbywającym się wczoraj w Białymstoku XII Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

W marszu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Aktywni, uczestniczyli głównie uczniowie szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i podopieczni placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz ich rodziny.

Białostoczanie mówią, że od czasu pierwszej edycji Marszu, w mieście zaszły pozytywne zmiany.

Idę z moim 22-letnim synem, Kamilem, już dwunasty raz - mówi Krystyna Antymiuk. - Cierpi on na okołoporodowe porażenie mózgowe. Muszę powiedzieć, że przez te dwanaście lat bardzo dużo się zmieniło. Są podjazdy, można swobodnie się poruszać. Architektura zmieniła się na plus. Również podejście ludzi jest inne. Kiedyś wychodząc z synem, miałam wrażenie, że każdy na nas się patrzy. Byli też tacy, którzy nie powstrzymywali się od komentarzy w stylu: "O! kalekę powiozła". Było to tak strasznie przykre. Nieraz i łzy poleciały. W tej chwili jesteśmy traktowani jak normalni.

Również Ludmiła Bogalska, prezez Stowarzyszenia Aktywni, wypowiadała się w pozytywnym tonie. Podkreśliła, że choć w mieście istnieją bariery, to jest ich coraz mniej, a i sam Białystok podejmuje inicjatywy takie, jak trwający już od kilku lat program "asystent osoby niepełnosprawnej". Dodaje jednak, że wciąż dużym problemem jest kwestia aktywizacji niepełnosprawnych.

W marszu szedł też prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, a także miejscy radni i przedstawiciele departamentu spraw społecznych.

Jesteśmy razem i to jest najważniejsze. Niepełnosprawność to nie jest bariera, barierą jest mentalność. Chcemy pokazać, że tych barier nie ma - mówił prezydent.

Po marszu odbył się festyn integracyjny na Rynku Kościuszki. Do 9 maja - z racji trwającego w Białymstoku Tygodnia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami - w witrynach sklepów przy ul. Lipowej i na Rynku Kościuszki wystawiane będą prace osób niepełnosprawnych.

zdj. Facebook

(inf. własna/gazeta.pl)