MEGAMOCNI

Za mało miejsc parkingowych w Świeciu - czy będzie poprawa?

koperty Pomorskie Świecie Wąbrzeźno

Dodano 2013-03-19 13:12:46 | Autor: Jacek Gibel

W Świeciu osoby niepełnosprawne nie muszą płacić za pozostawienie auta w płatnej strefie, jeśli staną w wyznaczonym miejscu. Pojawił się jednak wniosek, aby przywilej rozszerzyć na całe centrum miasta.

Dotychczasowe rozwiązanie - zdaniem autora interpelacji, radnego Zdzisława Lintowicza - nie rozwiązuje bowiem problemów, z którymi borykają się niepełnosprawni. Osoby z dysfunkcjami układu ruchowego chciałyby parkować możliwie blisko miejsca, do którego chcą się dostać. Kilka kopert umiejscowionych na Dużym Rynku nie daje takiej możliwości. Oczywiście można parkować poza wyznaczonymi miejscami, jednak wiąże się to z koniecznością poniesienia zwykłych kosztów parkingowych.

Lintowicz chce, by każdy, kto dysponuje specjalną kartą parkingową, mógł bezpłatnie korzystać z całej strefy. Według niego, nie będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami dla miasta, a z pewnością zyska na tym grupa docelowa.

Problemem jest jednak liczba kart parkingowych uprawniających do darmowego parkowania w wyznaczonych miejscach (w powiecie posiada ją blisko 3000 osób), a także dość popularne korzystanie przez całe rodziny z kart "na babcię". Jednak i tu Lintowicz ma propozycję rozwiązania. Wystarczy zacząć kontrolować osoby posługujące się taką kartą. Perspektywa mandatów za bezprawne jej wykorzystywanie powinna ukrócić ten proceder i sprawić, że na kopertach parkować będą tylko uprawnione do tego osoby.

Sytuacja w Świeciu i tak jest jednak dużo lepsza niż w przypadku leżącego w tym samym województwie Wąbrzeźna, gdzie niepełnosprawni muszą płacić nawet za parkowanie na kopercie.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/pomorska.pl)