MEGAMOCNI

Zakończyła się "Integracja Ty i Ja" - podsumowanie i laureaci

film gala integracja nagrody

Dodano 2013-09-12 11:25:09 | Autor: Emil Kowalski

7 września w Koszalinie, odbyła się Gala finałowa 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, podczas której rozdano nagrody Motyle 2013. Festiwal ten wystartował 3 września. 

Inaugurację „Integracji Ty i Ja” w dniu 3 września, ubarwił  krótki recital Michała Ziomka, laureata tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz energetyczny, złożony z klasyków rocka i przebojów filmowych koncert Natalii Sikory.

Następnego dnia, 4 września odbyła się konferencja z udziałem Andrzeja Fidyka, reżysera i scenarzysty kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych oraz producenta filmowego. Była to Dyskusja Bez Barier, podczas której pytano o wszystko: pracę, poglądy, pasję. Tego dnia, w Muzeum w Koszalinie, otwarto wystawę malarską Rytm życia autorstwa Weroniki Karwowskiej. Obrazy przedstawiają portrety osób z zespołem Downa. Ponadto odbyło się szereg innych wydarzeń: pokaz jazdy, a właściwie akrobacji, na bicyklach; Teatr Ruchu Balonik zaprezentował pokaz strojów z różnych epok i pokaz mody; odbyły się warsztaty Studia Miniatur Filmowych oraz fotografii kreacyjnej Fundacji Fabryka UTU z Torunia i dubbingu Eurocomu. Oprócz tego jury obejrzało trzynaście filmów konkursowych.

zdj. integracjatyija.pl

5 września odbyła się konferencja naukowa pt. „Film – sztuka otwarta. Różnorodne oblicza filmoterapii”. Jej celem było przybliżenie słuchaczom filmoterapii jako pożytecznego narzędzia pracy terapeutycznej, ale także gałęzi pracy medioznawców, filmoznawców i kulturoznawców.  Było spotkanie z gwiazdą dnia i Wojciech Malajkat odpowiadał w wywiadzie dla wszystkich na każde pytania.

zdj.integracjatyija.pl

6 września, odbył się panel dziennikarski „Siła reportażu", prowadzony przez znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego Michała Olszańskiego. Jego gościem był Tomasz Leleń, bohater reportażu Joanny FrydrychInny szuka szcześcia". Rozmawiali o wpływie filmu na losy bohatera i o tym, jaką moc ma dziś dziennikarstwo interwencyjne.

Tego samego dnia odbył się turniej szermierki na wózkach, który zakończył trzydniowe warsztaty szermiercze. Młodzież szkoliła się pod okiem najlepszych doświadczonych sportowców, zwycięzców Mistrzostw Świata i Europy, Radosława Stańczuka, Grzegorza Pluty, Arkadiusza Jabłońskiego.

No i wreszcie 7 września czyli Gala finałowa podczas której wyłoniono laureatów Motyle 2013. Podczas Gali, wystąpiła Dorota Osińska ze swoim recitalem.

A oto werdykt Jury 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” Koszalin 2013:

Jury w składzie: Andrzej Fidyk – przewodniczący, Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat, Philippe Lornac, Maciej Horbowski po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (21 filmów) oraz amatorski (7 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne - Motyle 2013 i Nagrody Specjalne Jury:

  • Motyl 2013 za najlepszy film amatorski przyznaje filmowi „Mam takie marzenie” w reżyserii Kajetana Święcichowskiego oraz Małgorzaty Święcichowskiej.
  • Motyl 2013 za najlepszy film dokumentalny przyznaje filmowi „Zespół punka” (The punk syndrome) w reżyserii Jukki Kärkkäinena oraz Jani-Petteri Passi (Finlandia).
  • Motyl 2013 za najlepszy film fabularny przyznaje filmowi „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa (Polska).
  • Nagrodę publiczności otrzymuje film „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa – 92 głosy.
  • Nagroda specjalna Jury w kategorii film fabularny dla filmu „Cień błękitu” (A shadow of blue) w reżyserii Carlosa Lascano (Hiszpania, Francja) za poezję, wzruszenie i magię.
  • Nagroda specjalna Jury w kategorii film fabularny dla filmu „Vincent chce nad morze” (Vincent wants to sea) w reżyserii Ralfa Huettnera (Niemcy) za nieoczekiwany rozwój wydarzeń.
  • Nagroda specjalna Jury w kategorii film dokumentalny dla filmu „Drewniany” w reżyserii Izoldy Czmok-Nowak (Polska) za poczucie humoru.
  • Nagroda specjalna Jury w kategorii film dokumentalny dla filmu „Podwójne życie Piotra S.” w reżyserii Aliny Mrowińskiej (Polska) za wielką miłość.
  • Nagroda specjalna Jury w kategorii film dokumentalny dla filmu „Prawo do miłości” w reżyserii Małgorzaty Frydrych (Polska) za determinację i skuteczność reżyserską.

info. własne/integracjatyija.pl