MEGAMOCNI

Zamek Królewski bardziej dostępny dla niepełnosprawnych

audiodeskrypcja dostępność dostosowanie Warszawa Zamek

Dodano 2013-07-11 13:26:12 | Autor: Emil Kowalski

Warszawski Zamek udostępnił kolejne dwa pomieszczenia dostosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Są to Kaplica i Pokój Audiencjonalny. Sale Zamku Królewskiego opatrzone audiodeskrypcją, a na osoby niesłyszące czeka tłumacz języka migowego.

Było to możliwe dzięki współpracy i działaniom Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Kultury bez Barier w ramach projektu Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” – edycja 2013. Nowe przestrzenie zostały oddane niewidomym i niesłyszącym widzom 27 czerwca 2013 roku.

Wcześniej, w ramach projektu Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” widzom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oddane zostały do zwiedzania Sale: Tronowa, Marmurowa, Rycerska i Sypialnia Króla. Działania na rzecz udostępniania prowadzone są w Zamku Królewskim od 2011 roku. Teksty audiodeskrypcji są od początku tworzone przez Urszulę Butkiewicz i Izabelę Künstler, a lektorem jest od zawsze Stefan Knothe .

Projekt Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” – edycja 2013 jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

info. własne/kulturabezbarier.org

zdj. Wikipedia