MEGAMOCNI

Zaproszenie na Targi Aktywnych Form Pomocy

bez_barier MPiPS pomoc targi

Dodano 2015-05-29 13:18:56 | Autor: Jacek Gibel

Targi Aktywnych Form Pomocy oraz Targi Dobrego Klimatu odbędą się w dniach 18-20 czerwca w Policach i Nowym Warpnie. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Hasłem przewodnim dla Targów Aktywnych Form Pomocy jest rozwój lokalny. W trakcie pierwszego, konferencyjnego dnia organizatorzy zamierzają pokazać politykę społeczną i działania Centrów Integracji Społecznej oraz Klubów Integracji Społecznej jako podstawę dla rozwoju społeczności lokalnych.

Uczestnicy Targów Aktywnych Form Pomocy pierwszego dnia będą mogli wziąć udział w jednym z trzech, równolegle odbywających się paneli dyskusyjnych. Do wyboru przez uczestników Targów będą trzy panele robocze:

 • „Rodzina jako podstawa lokalnej polityki społecznej” – kanwą do dyskusji będzie zmieniające się podejście do rodziny, Zachodniopomorski Program na Rzecz Rodziny, oraz redefinicja działań Ośrodka Pomocy Społecznej na przykładzie Goleniowa.
 • „Strategia rozwiązywania problemów społecznych jako determinant rozwoju lokalnego, miejsce i rola podmiotów o charakterze reintegracyjnym” – kanwą do dyskusji będą zmiany związane z wdrażaniem Krajowego Programu Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu i Ubóstwu, nowego okresu programowania i związane
  z tym wyzwania jakie stoją przed lokalną polityką społeczną.
 • „Usamodzielnianie osób zależnych” – pokazane na przykładach działania CIS, spółdzielni socjalnych jak i innych form zapewniających elastyczny system zatrudnienia.

Drugiego dnia w Nowym Warpnie odbędą się zarówno prezentacje podmiotów z poszczególnych regionów, jak i praktyczne warsztaty dotyczące:

 • Współpracy Centrum Integracji Społecznej z przedsiębiorcami;
 • Mierzenia kosztów zaniechania i wartości społecznej projektów;
 • Delegowania zadań organizacjom pozarządowym, szczególnie w kontekście nowego okresu programowania;
 • Budowania lokalnych strategii i programów;
 • Usamodzielniania osób zależnych;
 • Rewitalizacji ze szczególnym uwzględnieniem aspektów społecznych.

 Podczas Targów będzie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla najlepszych podmiotów i osób indywidualnych realizujących cenne inicjatywy w zakresie aktywnych form pomocy „Dobra Praktyka Aktywnych Form Pomocy za 2014 rok”.

Organizatorami Targów są Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny” i Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z  Gminą Nowe Warpno, Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szczecinie, Powiatem Polickim oraz Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji na stronie: dobryklimat.es

zdj. MPiPS

(MPiPS/dobryklimat.es)