MEGAMOCNI

Zapuść wąsy dla jaj

prostata rak wąsy zdrowie

Dodano 2014-11-05 10:27:11 | Autor: Jacek Gibel

Jak co roku listopad, zwany w niektórych kręgach wąsopadem, to okazja na zapuszczenie zarostu - dla jaj. Idea, choć stosunkowo młoda, z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych, tym bardziej, że cel jest szczytny - wspieranie walki z nowotworem prostaty.

Ostatnimi czasy głośno było o akcji Ice Bucket Challenge, podczas której uczestnicy oblewają się lodowatą wodą, a następnie wpłacają pieniądze na konto organizacji działających na rzecz chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Movember (gra słów: z angielskiego November - listopad; mo - skrócona forma moustache - wąsy) to pomysł nieco starszy, bo rozpoczęty w pewnym australijskim barze 15 lat temu. Pięć lat później w tym samym kraju grupa 30 mężczyzn przez 30 dni zapuszczała wąsy, by zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą nowotworów prostaty i depresji wśród mężczyzn. Grupa ta dała początek fundacji The Movember Foundation, która zebrała już grubo ponad 200 milionów dolarów.

W Polsce akcja nie jest jeszcze szczególnie popularna, choć powoli włącza się w nią coraz większa społeczność, w tym również dziennikarze czy sportowcy.

Rak prostaty to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy, oraz trzecia przyczyna zgonów z powodów nowotworowych. W Polsce co roku diagnozuje się go u 10 tysięcy mężczyzn. 4 tysiące z nich umiera z powodu zbyt późnego wykrycia raka, gdy leczenie nie jest już możliwe.  Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn i występuje w co dziewiątym przypadku rozpoznania nowotworu.

Choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, dopiero z czasem powoduje objawy uciskowe sugerujące objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, takie jak częstomocz, utrudnienie oddawania moczu i słaby strumień moczu, nagłe uczucie parcia na mocz i konieczność pilnego jego oddania.

Rak gruczołu krokowego daje przerzuty głównie do kości i węzłów chłonnych, choć może atakować również narządy miąższowe - wątrobę, płuca czy mózg. U mężczyzn po 75 roku życia stwierdza się go w badaniach sekcyjnych w 80–90% przypadków, w większości jednak są to przypadki tak zwanego raka utajonego, który nie powoduje poważnych implikacji klinicznych i nie jest przyczyną zgonu.

Do głównych czynników warunkujących wystąpienie raka prostaty należą czynniki rasowe (najbardziej zagrożone są osoby rasy czarnej, najmniej - żółtej), predyspozycje genetyczne (wystąpienie choroby u jednego krewnego I stopnia zwiększa ryzyko zachorowania dwukrotnie, wystąpienie raka u dwóch i więcej krewnych zwiększa to ryzyko nawet 10-krotnie) oraz dieta z dużą ilością nasyconych tłuszczów (kwasy tłuszczowe omega-6), białka, cholesterolu, natomiast z niską ilością selenu, witaminy E i witaminy D.

Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty zbożowe i tłuszcze wielonienasycone (kwasy tłuszczowe omega-3) ma z kolei odwrotne działanie, spowalniając ewentualny podział komórek rakowych.

Hodowanie wąsów nie zastąpi co prawda profilaktyki i regularnych badań, jednak może być pierwszym krokiem do zwrócenia uwagi na problem. No i trzeba przyznać - wąsy jednak wyglądają elegancko i rzucają się w oczy.

O Movemberze (czy, jak kto woli, wąsopadzie) pisaliśmy także przed rokiem. Tam też znajdziecie innych znanych wąsaczy.