MEGAMOCNI

Zdrowe grillowanie

grill kuchnia zdrowie

Dodano 2015-06-08 09:43:17 | Autor: Jacek Gibel

Lubimy grillować. 55% Polaków uważa, że jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi. 31% – cieszy pobyt na świeżym powietrzu. Ważne dla nas jest również jedzenie. Co zrobić, by posiłek z grilla był nie tylko pyszny, lecz także zdrowy?

Najczęściej grillujemy kiełbasę (29%), chętnie wybieramy też karkówkę (25%) i szaszłyki (13%). Dużo rzadziej sięgamy po drób, ryby czy warzywa. A szkoda. „Na grill lepiej wybierać zdrowsze, chudsze mięso. Można również piec warzywa. Zyskują wtedy wspaniały smak, a zachowują przy tym wszystkie wartości odżywcze. Ciekawym eksperymentem jest także grillowanie owoców” – mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr.

Wybierajmy mięso świeże, unikajmy rozmrożonego oraz peklowanego – pod wpływem żaru mogą wytworzyć się w nim związki niekorzystne dla naszego organizmu. Niezdrowa jest też spalenizna, dlatego pilnujmy, aby potrawa zbytnio się nie przypiekła.

Ogień lepiej rozniecać powoli, z wykorzystaniem węgla. Jeśli zależy nam na czasie i używamy rozpałki, zanim położymy na grill mięso, poczekajmy, aż substancja się wypali oraz nie dolewajmy jej w trakcie pieczenia.

zdj. freeimages.com

(infowire.pl)