MEGAMOCNI

Zdrowy uśmiech – fakty i mity

higiena próchnica zdrowie zęby

Dodano 2015-05-05 13:29:00 | Autor: Jacek Gibel

Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek? Czy cola rozpuszcza zęby? Rozwiewamy najbardziej popularne wątpliwości związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej.

Groźny dla zębów cukier znajduje się tylko w słodyczach – MIT

Cukier to nie tylko to, co słodkie. Mamy z nim do czynienia częściej, niż nam się wydaje i spożywamy go zdecydowanie więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Potrafi skutecznie ukryć się w potrawach, w których się go nie spodziewamy, np. w pizzy, hamburgerze czy sałatce z dressingiem. W codziennej diecie spożywamy średnio około 60 g cukru. 

Kondycja zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu – FAKT

Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów, chorób serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w naszym organizmie. W jaki sposób? Chore zęby bądź tkanki je otaczające mogą być pierwotnym ogniskiem zakażenia, które z kolei może przedostać się do innych narządów[1].

Należy myć zęby po każdym posiłku – MIT

Specjaliści twierdzą, że zbyt częste szczotkowanie zębów może powodować ścieranie szkliwa. Bardziej zasadne jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale za to dokładniej! Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pasty, która najlepiej ochroni nas przed chorobami zębów.

Cola rozpuszcza zęby – MIT

Co prawda cola zwiera kwas fosforowy powodujący demineralizację zębów, ale nie jest w stanie im zaszkodzić. Podczas picia napoju nasze zęby są bezpieczne, ponieważ kontakt z kwasem jest na tyle krótki, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń[2]. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umyć zęby odpowiednią pastą, zawierającą aktywny fluorek, który wiąże się ze szkliwem, by zabezpieczyć zęby przed atakami kwasów powstałych w metabolizmie cukrów.

Jabłko czyści zęby? – MIT

Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej powodują rozwój próchnicy. Spożywanie jabłek jest jak najbardziej wskazane, ale wyłącznie dlatego, że to zdrowa przekąska, a nie alternatywa dla mycia zębów.

Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku owocowego – FAKT

Po wypiciu soków owocowych nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ ich szkliwo jest rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Należy odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą[3].

Próchnicą można się zarazić przez pocałunek – FAKT

Próchnica to choroba zakaźna, dlatego można zarazić się nią przez pocałunek. Wywołują ją bakterie, które mogę przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby ze śliną i drobinkami jedzenia. Te szkodliwe mikroorganizmy podczas metabolizowania cukrów zakwaszają środowisko jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki bakteryjnej[4]. Przed szkodliwym działaniem kwasów cukrowych ochroni nas odpowiednia pasta.

zdj. freeimages.com

(Hill+Knowlton)


[1] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/prochnica-niszczy-nie-tylko-zeby_35975.html

[2]http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/783/z%C4%85b-wrzucony-do-szklanki-z-coca-col%C4%85-rozpuszcza-si%C4%99-w-ci%C4%85gu-kilku-dni/

[3] http://www.medonet.pl/eksperci,porada-eksperta,1649396,1,mycie-zebow-po-jedzeniu-owocow,index.html

[4] http://uroda.wieszjak.polki.pl/piekne-zeby/326773,Czy-przez-pocalunek-mozna-sie-zarazic-prochnica.html#