MEGAMOCNI

Żeglarskie wsparcie chorych na białaczkę

białaczka choroba Tułnowski wsparcie żeglarstwo

Dodano 2013-01-10 14:48:50 | Autor: Emil Kowalski

Kapitan Stanisław Tułnowski to niepełnosprawny żeglarz z jedną ręką, który postanowił opłynąć Bałtyk. Do tej pory, zakończył pierwszy etap realizacji wyzwania – opłynął polskie wybrzeże. Wyruszył z gdyńskiej mariny na jachcie Delphia o nazwie QANI.

Przed drugim etapem – opłynięcie wybrzeży Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec w 2013 roku, zostanie zrobiony przegląd i kapitan będzie kontynuował podróż, która wspiera jednocześnie inicjatywę zwrócenia uwagi na problem zachorowań na białaczkę w Polsce.
Stanisław Tułnowski pochodzi z Białogardu. Na opłynięcie Bałtyku, przeznaczył najbliższe dwa lata. Kapitan zachęca ludzi do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.

Niewiele potrzeba aby pomóc. Do rejestracji w bazie dawców szpiku, wystarczy zaledwie 10 ml krwi a dla osoby chorującej na białaczkę to szansa na życie. W Polsce co roku przybywa 10 000 zachorwań. Natomiast samych zarejestrowanych dawców jest łącznie około 50 tys. czyli to kropla w morzu. Ten wskażnik jest jednym z najniższych w Europie. I niestety ale tylko co osiemdziesiąty biorca jest ratowany, reszta musi czekać. Rejestracji można dokonywać w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w swoim mieście.

inf. własna/niepelnosprawni.pya.org.pl

zdj. sxc.hu