MEGAMOCNI

Zgadzam się - gdy zajdzie taka potrzeba - oddać szpik

Dodano 2013-01-15 12:57:34 | Autor: Emil Kowalski

Czy w rodzinie występowały przewlekłe choroby, czy chorowałeś na taką, czy przyjmujesz leki i podobne pytania zadaje nam lekarz, przed pobraniem krwi, podczas rejestracji jako dawca szpiku kostnego.

Potem następuje badanie stetoskopem i stwierdza się czy jesteś chory. Aż wreszcie na końcu, podpisujesz deklarację : „zgadzam się — gdy zajdzie taka potrzeba — oddać szpik”. To tylko tyle aby potencjalnie uratować inne życie.

Po pobraniu 15 ml krwi, zostaje ona dokładnie przebadana. Ustala się tzw. antygeny zgodności tkankowej HLA. Wyniki zostaną wprowadzone do rejestru międzynarodowego, a następnie przekazane do międzynarodowego rejestru dawców.

Dawcy szpiku (tzw. bliźniacy genetyczni) są rejestrowani w ogólnym rejestrze dostępnym na całym świecie a więc może się okazać, że osoba pomagająca, uratuje kogoś z zagranicy.

W Polsce istnieje sześć rejestrów dawców szpiku. Są to: Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, Fundacja Przeciw Leukemii im. Agaty Mróz, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Krajowy Bank Dawców Szpiku przy Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu, Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej przy Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, a także Fundacja DKMS Polska.

Zarejestrowanych dawców w Polsce jest około 50 tys. Wszystkie polskie banki dawców należą do rejestrów międzynarodowych - BMDW — Bone Marrow Donor Worldwide z siedzibą w Leiden (Holandia). Skupiają one około stu rejestrów z blisko 50 krajów świata i gromadzi informacje o ok. 12 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych.

W Polsce co roku, wzrasta liczba zachorowań na białaczkę. Przybywa ich w tempie 6-9 na 100 tys. osób. Spośród nich, większość można wyleczyć, jednak wciąż brakuje wskazanych dawców.

Aby nim zostać, należy być ogólnie zdrowym, dawcami nie mogą być kobiety w okresie laktacji i w ciąży. Wiek rejestrowanych, to przedział 18-50 lat. Badana jest również waga ciała.

Także za pomocą internetu, można zgłosić się jako dawca szpiku kostnego.

W ostatnich latach, zauważono zwiększoną świadomość tego tematu wśród społeczeństwa. Coraz więcej młodych ludzi staje się dawcami. Właśnie dzięki internetowi i dostępności danych, o szpiku kostnym i chorobach z nim związanych wiemy więcej.

Dobra wiadomością jest fakt, że zwiększa się liczba dawców z Polski a zatem, chory obywatel naszego kraju, ma większą szansę na szybsze znalezienie bliźniaka genetycznego, gdyż zmniejsza się ilość czynności proceduralnych oraz sam koszt. Szacuje się, że spośród dokonywanych przeszczepów około 35% to operacje rodzime czyli dawcami są Polacy.

inf. własna/opoka.org.pl